ירידה משמעותית במחיר הדלק (צילום: רויטרס)
הדלק לשיא של כל הזמנים | צילום: רויטרס

המשבר האירני בשילוב עם עליית המס מאיימים להזניק את מחיר הדלק אל מעבר לקו ה-8 שקלים לליטר. בדיקות שנערכו הבוקר, יומיים לפני קביעת מחיר הבנזין לחודש מרס, העלו כי צפויה התייקרות מטאורית של 30 אגורות לליטר בנזין 95 אוקטן. זאת עקב התייקרות מחיר הנפט בעולם, על רקע התגברות המתיחות סביב האצת תוכנית הגרעין באירן.

מחירו של ליטר בנזין בתדלוק עצמי צפוי להגיע ל-7.76 שקלים לליטר ומחיר הבנזין בשירות מלא, הגבוה ב-21 אגורות לליטר יגיע ל-7.97 שקלים. מחיר הבנזין ייקבע ביום שלישי בתום שני ימי המסחר הקרובים בבורסת הנפט בלאוורה שבדרום צרפת.

ההתייקרות הצפויה תגדיל ל-65 אגורות את ההתייקרות המצטברת במחירי הבנזין מתחילת השנה לאחר התייקרות של 12 אגורות בינואר ו-23 אגורות בפברואר. גל ההתייקרויות הנוכחי נובע כולו מהזינוק במחיר הנפט בשוקי העולם ולאחר שמחיר חבית נפט נשק בסוף השבוע ל-110 דולר.

ב-2008 נרשמו מחירי נפט גבוהים יותר של עד 140 דולר לחבית אולם אז הגיע מחיר הבנזין ל-7 שקלים בלבד. הסיבה לפער הוא עליית מרכיב המיסוי (מע"מ ובלו) המהווים כיום יחדיו יותר מ-50% ממחירו הסופי של ליטר בנזין בתחנות. הבלו, העומד כיום על 2.95 שקלים לליטר, הועלה ב-2010 ב-20 אגורות ונהנה מהצמדה מלאה למדד המחירים לצרכן. ב-1 בספטמבר 2011 צומצם מרווח השיווק של חברות הדלק ב-19 אגורות לליטר אך הפחתה זו וביטול ההתייקרות הנוספת בבלו שתוכננה לינואר השנה לא הצליחו לקזז את ההתייקרות הכוללת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק