הכנסת תוביל להורדת המחירים הגבוהים במסעדות ובבתי הקפה בנתב"ג? בדיון מיוחד שהתקיים הבוקר (ג') בוועדה לפניות הציבור בכנסת, הסכימו מנהלי רשות שדות התעופה לבחון אפשרות לפיקוח על מספר מוצרים פופולריים בנמל שיירכשו במחיר קבוע ומוזל בהשוואה להיום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדיון שהובילה ח"כ קול עסק התקיים בעקבות פניות רבות שהגיעו לוועדה בעניין. בדיון השתתפו נציגי נמל התעופה, החברות המסחריות במקום וגם אנשי ארגון "אמון הציבור" אשר תקפו את ההתנהלות הלא שקופה של רשות שדות התעופה בנוגע למחירי המוצרים.

בין המוצרים שהוזכרו ככאלה שעשויים להיות תחת פיקוח היו הקפה, בקבוק מים אישי ומבצע משולב של קפה ומאפה, שהינם המוצרים הנרכשים ביותר במתחם. שמואל זכאי, מנהל נמל התעופה בן גוריון, טען עם זאת כי "להשוות מחירים בנתב"ג אל מחוץ לנתב"ג זה כמו להשוות מחירי מלפפונים לדירות, לא מדובר באותן שעות, לא באותו מיקום".

זכאי תהה בקול רם בפני הוועדה: "האם בדקתם כמה עולה קפה בנמל התעופה JFK?". אך יו"ר הוועדה, ח"כ עדי קול מ"יש עתיד", השיבה לו כי לא משווים את המחירים במקרה הזה, כי גם השכר השונה בין המדינות מהווה הבדל מהותי בכוח הקנייה של האזרח.

פורשת מהפוליטיקה: "תודה על האמון" (צילום: ורדי כהנא)
קיבלה פניות רבות מהציבור. ח"כ קול | צילום: ורדי כהנא

"בחוץ יש תחרות, בנתב"ג אין"

"אנחנו עובדים 24 שעות, מדובר בעלויות שונות לגמרי מחנות רגילה", הסביר נאור אשכנזי, מנכ"ל ארקפה המפעיל חנות בנתב"ג. לדבריו הצטרף גם ניב סילברשטיין, מבעלי פיצה האט. "אנחנו משלמים פי 6 מחנות ממוצעת בקניון, 150 אלף שקל בחודש", אמר. "אם תשאלי אותי בדיעבד זאת לא ההחלטה הכי טובה בעולם להיכנס לנתב"ג - אפילו מבצעים אני לא יכול לקיים בלי אישור מראש מהרשות".

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, תקף בדיון את המחירים הגבוהים בנתב"ג. "בחוץ יש את קופיקס, יש תחרות", אמר. "בנתב"ג אין תחרות. אני לא מבין למה שטח כמו נתב"ג לא יהיה כפוף לשיקולים של פיקוח, ואנחנו מבקשים שאותה התחשבות תבוא לידי ביטוי במכרזים של רש"ת".

בסיום הדיון הסכימו נציגי רשות שדות התעופה להציג לוועדה בשבועיים הקרובים הצעות לפיקוח עתידי על מוצרים מסוימים. אם אכן יהיה כזה פיקוח, צפויים המחירים של אותם מוצרים לרדת, מה שיאפשר גם לנוסעים הצמאים והרעבים להשביע את רעבונם, ולא לפשוט את הרגל תוך כדי כך.