חודש הקניות הגדול, נובמבר, כבר ממש מעבר לפינה. ישראלים רבים מחכים בקוצר רוח למחירים הנוחים שבדרך כלל מגיעים ביום הרווקים הסיני, הסייבר מאנדי, והבלאק פריידיי – אבל נראה שהשנה צפויה לצרכנים אכזבה. משבר סחורות עולמי גורם להתייקרות משמעותית של מוצרים מחו"ל ולזמני משלוח ארוכים במיוחד.

"יהיה מחסור בסחורות בגלל שבסין יש הפסקות חשמל, ואנחנו לא מקבלים מספיק מוצרים. בנוסף, באירופה יש בעיות עם הנהגים והשרשרת הלוגיסטית מתעכבת", סיפרה מיכל גייטו אלבז, מייסדת ומבעלי אתר "Guilty". גם בארצות הברית סובלים מהמשבר, ובענקית המשלוחים אמזון כבר הכריזו: יש להזמין 4 שבועות לפני חגי הקניות, אחרת המשלוחים פשוט לא יגיעו.

 

בלאק פריידי (צילום: N12)
התייקרות משמעותית במחירי המוצרים וזמני משלוח ארוכים, אילוסטרציה | צילום: N12

ההתייקרות בעקבות משבר הסחורות והאספקה היא דרסטית. המחסנים מתחילים להתרוקן, האוניות תקועות בנמל, ומחירי המשלוחים מאמירים. מחיר שילוח של מכולה שעלה בעבר בממוצע 1,500 דולר התייקר פי 6. זמן הגעת משלוח מסין, שעמד בעבר על 45 ימים, נסק ל-4-3 חודשים. זינוק חל גם במחירי המשלוחים הימיים, שעלו ב-600% ובמשלוחים האוויריים שעלו ב-1,000%.

מלי ביצור פרנס, מנכ"לית ובעלים של קבוצת תפן, מתארת את חומרת המצב: "הצרכן סופג חבטות באיכות המוצר ובמחיר המוצר. בתחום האופנה - עלייה של כ-15% במחירים, בתחום המיזוג כמעט 10%, ובמוצרי האלקטרוניקה – 15%". משבר הסחורות ישפיע כמובן גם על חגי נובמבר, אבל את עליית המחירים מרגישים הצרכנים כבר היום.