אחד עולה אחד יורד: הבשורה הטובה – מחיר הדלק צפוי לרדת באופן חד כבר בשבוע הבא, והערכה היא שהירידה העתידית תביא אולי למחיקה של הזינוק הדרמטי שחווינו בחודש האחרון. הבשורה הפחות טובה – מחיר החמאה יעלה אחרי ששר האוצר ושר החקלאות חתמו על הוצאתה מרשימת המוצרים המפוקחים.

לפי הערכה בשוק האנרגיה, הירידה במחיר הדלק תהיה לפחות ב-20 אגורות. היחלשות הדולר וירידת מחירי הנפט בכל העולם אלו הם שני הגורמים להשפעה של הירידה הצפויה. את המחיר הסופי כנראה נדע כבר בשבוע הבא והוא ייכנס לתוקף בתחילת חודש דצמבר.

חמאה
מחיר החמאה צפוי לעלות

לצד החדשות הטובות על ירידת מחירי הדלק, דווקא מחיר החמאה, מוצר בסיסי כמעט בכל בית – יעלה כבר בשבוע הבא. שר האוצר ושר החקלאות חתמו על הוצאת החמאה מרשימת המוצרים המפוקחים אחרי המלצת ועדת המחירים. בוועדה מעריכים שכל עוד לא יוטל מכס על החמאה המיובאת, התחרות בשוק תהיה מספקת.

כזכור, לפני כשנתיים תנובה הפחיתה את ייצור החמאה וטרה הפסיקה לשווק חלב לשוק הקמעוני. המהלך הזה הביא את המדינה לחתום על צו שמאפשר ייבוא של חמאה ללא מכס. הדבר הביא לכניסה של יבואנים רבים שייבאו חמאה, מה שהעלה את המחיר של החמאה המיובאת בכ-20 אחוזים בהשוואה למחיר החמאה שבפיקוח שעומד על 3.94 שקלים.