הקיץ כבר מעבר לפינה, ואיתו גם ים של הוצאות להורים. מעבר לקייטנות ושאר פעילויות, גם תענוגות שפעם היו זולים יחסית, כמו שלגונים למשל, הפכו לאחרונה למותרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בקיץ שעבר כבשו את השוק שלגוני האנגרי בירדס - קרחונים שאליהם מצורפת בובה קטנה שמקפיצה את המחיר. ממשאל קצר שערכנו עולה שמחירם עשוי לנוע בין 9 שקלים, ל-11 ואפילו 12 שקלים. כששאלנו מדוע המחיר כל כך יקר לארטיק קרח הסבירו לנו - "זה שרבט".

אבל זה עובד, תשאלו את הילדים. עבור היצרנית, נסטלה, מדובר במכרה זהב. אחרי שנים שבהן הגלידות של שטראוס שלטו בשוק שמגלגל כ-1.4 מיליארד שקל - ה"אנגרי בירדס", הפך לשלגון הנמכר ביותר בישראל וליקק כמעט 7% מהמכירות בשוק.

לפני כחודשיים שטראוס הוציאה את התשובה שלה - קרחון המקס, עם צעצוע נלווה כמובן. והמחירים? דומים להפליא. 9, 10 שקלים, ולעיתים רחוקות אפילו 16. "זה מאוד מאוד יקר ובאמת צריך לקנות את הארטיק רק בשביל הצעצוע", סיפרה אמא מוטרדת, "לפעמים גם הצעצוע זה הסיבה לארטיק. מוגזם". "אני לא אוהבת את הרעיון שבאים לאכול ארטיק ובגלל איזה צעצוע קטן שיש שם צריך לקנות את זה", הסבירה אם אחרת.

"הילדים שטופי מוח ולנו אין כוח לבכי"

אז למה בכל זאת לקנות להם אנגרי בירס? התשובות מגוונות. מ"כי אין גבול לכמה אפשר לנצל את ההורים", "כי הילדים שטופי מוח ולנו אין כוח לבכי", "דווקא הוא טעים" ומנגד - "הוא לא טעים בכלל".

ממחירון של גלידות נסטלה שהגיע לידי חדשות 2 עולה שהמחיר אותו משלמים הקמעונאים הוא כחמישה שקלים בלבד - לא כולל מע"מ. המחיר המומלץ לצרכן הוא כ-7 שקלים, מה שכמובן לא מפריע לאף אחד להוסיף על כך עוד עשרות אחוזים. גם במקרה של מקס - המחירים וההפרשים - זהים.

הארטיק ששינה את חוקי המשחק (צילום: חדשות 2)
הארטיק ששינה את חוקי המשחק | צילום: חדשות 2

למה, אתם שואלים? ילד אחד, שנראה כמכור בעצמו לאיסוף הצעצועים, מנסה להסביר. "הם מנצלים את זה שהילדים מתעלקים על ההורים ואומרים להם אבא אבא, תקנה לי", הוא מסביר בפשטות/ "לוקחים את הציפור, זורקים את הארטיק לפח אחרי כמה ביסים, וביי ביי לארטיק". ואת זה אומר לכם ילד, שכמעט מידי יום מתחדש בצעצוע חדש.

"האוסף שלי שווה יותר מ-500 שקל", הוא מודה בכנות באותה הזדמנות. לשאלתנו הוא עונה בבירור - "לא. באמת שזה לא הגיוני. אני חושב שהם צריכים להוריד קצת את המחיר או למכור את זה בנפרד".