אייפון 5. תענוג יקר בישראל (öéìåí: AP)
אייפון 5. תענוג יקר בישראל | öéìåí: AP

אייפון 5 - ועוד כמה אפסים אחרי: ישראלים רבים רוצים לשים את ידיהם, או אצבעותיהם על מסך המגע של המכשיר החדש מבית אפל. אך בעוד שהאמריקאים משלמים על הגרסה הבסיסית בנפח של 16 ג'יגה כ-700 דולר, שהם 2,750 שקלים - הרי שבישראל המחיר מזנק לרמה כפולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחנויות הפרטיות בארץ נמכר אייפון 5 במחיר של החל מ-4,800 שקלים ומטפס עד 7,000 שקלים. לכך יש להוסיף עוד זמן המתנה של חמישה ימים עד 3 שבועות. נכון לעכשיו, בארה"ב נמכר המכשיר בחנויות "אפל" כשהסים נעול לחברת סלולר מקומית, ואילו במדינות כמו קנדה (2,800 שקל), גרמניה (3,445 שקל) או אנגליה (3,360 שקל) אפשר למצוא אותו ללא נעילה - וזמין לשימוש לכל איש בעולם.

האייפון 5 צפוי להגיע רשמית לישראל בדצמבר, ואם לשפוט לפי מחירו של המכשיר בגרסת ה-S4, מחירו בעת ההשקה צפוי לנוע סביב 4,600 שקל, מה שיגרום לחנויות הפרטיות להוריד מחירים. בינתיים אפשר לייבא אותו לארץ דרך שירותי שילוח, אבל מלבד עלות המשלוח יש להוסיף עוד 930 שקל עבור מסים.

מלבד מחיר המכשיר, יש לזכור כי לדגם זה נדרש כרטיס סים חדש מסוג נאנו סים שעלותו עומדת על 99 שקלים בסלקום ו-88 שקלים באורנג'. שאר מפעילות הסלולר יתחילו למכור את הסים החדש בתקופה הקרובה.

איך תשפיע הרפורמה?

נקסוס. גם הוא יוכל להגיע סופסוף (צילום: AP)
נקסוס. גם הוא יוכל להגיע סופסוף | צילום: AP

לצד הגעת האייפון 5 לחנויות הפרטיות, נכנסה לתוקף הרפורמה המאפשרת ליבואנים לייבא לארץ טלפונים מבלי לקבל אישור של משרד התקשורת. המהלך פותח את השוק לכניסת יצרניות לא מוכרות, ולדגמים שעדיין לא הגיעו לארץ על-ידי היצרניות שנמצאות בישראל, כמו גלקסי נקסוס של סמסונג, שלא הגיע לארץ במשך חודשים ארוכים משום שלא קיבל את אישור משרד התקשורת. מקרה כזה לא אמור להתרחש יותר. הצפי הוא שהרפורמה הזו לא תביא להורדת מחירים בצורה משמעותית, אבל תרחיב את המבחר ותגדיל את התחרות.