לגזרות הכלכליות יש מספרים גדולים ומרשימים, גם טבלאות ואחוזים - אבל מאחורי המספרים הללו עומדים בני אדם, משפחות שעומדות לספוג שינוי משמעותי באורח החיים שלהם. גם אנשים שמרוויחים משכורות מהמעמד הבינוני אומרים: "אי אפשר יותר, אנחנו נחנקים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

איש תיאטרון ורפלקסולוגית מהווים דוגמא למעמד הביניים הישראלי: ביחד הם מרוויחים 15 אלף שקלים בחודש. בפועל - הם עסוקים בהישרדות: "בפועל אנחנו חיים עם החבל על הצוואר", אומר עופר בלום. "עם הגזרות החדשות אנחנו ממש נטבע".

עלות הגזרות למשפחה עם 2 ילדים
עלות הגזרות למשפחה עם 2 ילדים | צילום:

כמה יעלו להם גזרות לפיד? עליית המע"מ תעלה למשפחה 70 שקלים בחודש, עליית מס ההכנסה תעלה 225 שקלים בחודש, הקיצוץ בקצבאות הילדים יפחית עוד 158 שקלים והתייקרות חשבון החשמל תוסיף עוד 34 שקלים בחודש להוצאות. סה"כ: 487 שקלים בחודש, שהם מצטברים לסך של 5,844 בשנה, לא פחות.

העלות לחודש לשכבות החלשות: 8,500 שקלים בשנה

"הוא הבטיח מלא הבטחות, ולא רק שהוא לא מקיים את מה שהוא הבטיח אלא הוא מרע את המצב שאנחנו מתקיימים בו", אומרת שירה בלום. עבור השכבות החלשות הקיצוץ קשה עוד יותר: הקיצוץ בקצבאות הילדים לא מקוזז בשום תוספת אחרת. במוסד לביטוח לאומי מעריכים כי הקיצוצים יוסיפו למעגל העוני עוד 40 אלף ילדים.

עלות הגזרות למשפחה עם 5 ילדים
עלות הגזרות למשפחה עם 5 ילדים | צילום:

"גם ככה אני צריכה לקצץ באוכל ובביגוד, ואני צריכה להפחית עוד. הוא גם לוקח מהילדים עכשיו המון כסף", אומרת ר', אם עובדת לחמישה ילדים, שגם בעלה עובד במשרה מלאה. 709 שקלים לחודש ייגרעו מחשבונם, 8,508 בשנה יעלו להם הקיצוצים - יותר למעמד הביניים.

נתניהו נגד לפיד. רומז - נקל את רוע הגזירות 

בינתיים ראש הממשלה נזהר בלשונו, ואפילו רומז שדווקא הוא יוכל להקל על הציבור. נתניהו נותן גיבוי עקרוני למהלכיו של יאיר לפיד. הפרטים טרם הגיעו לראש הממשלה, מה שנותן לו מרחב תמרון - ראשית יש פער של 2.5 מיליארד שקלים שהוא פער הגירעון בין עמדת לפיד לזו של ראש הממשלה. נתניהו התרשם שהקיצוץ המינורי במגזר הציבורי אינו מספק, ויתכן שידרוש קיצוץ גדול יותר ברמה הציבורית כדי להקל את הקיצוצים על האזרחים.

גם בתקציב הביטחון הקיצוץ אינו סופי: בישיבת הממשלה בשבוע הבא צפוי מאבק. האם הקרב הכלכלי יהיה קרב פוליטי בין יעלון, לפיד ונתניהו? בסביבת לפיד ממהרים להגיב לדברי רה"מ ומזכירים כי הגירעון נוצר בממשלה שתחת נתניהו, וכי יש לפעול ביחד ולא ליפול למלכודות פופוליסטיות.

בדצמבר אמר לפיד: "מעמד הביניים הפך לכספומט"

זה גם הזמין להזכיר את "נאום הפצצה" של יאיר לפיד: בדצמבר אמר המועמד יאיר לפיד לראש הממשלה נתניהו "הפוליטיקה הישראלית העלתה מסים למעמד הביניים, המון רק בקדנציה הזאת. הפוליטיקאים מגיעים לאותה תשובה, להעלות מסים למעמד הביניים" - והנה שוב מעמד הביניים נושא בעיקר נטל המסים. גם ההבטחה של ראש הממשלה רק שלושה ימים ערב הבחירות לא להעלות מסים כבר לא תכובד, כמו לא מעט הבטחות של פוליטיקאים בעבר ובהווה.

שר האוצר חזר היום לכתוב בפייסבוק: "בפעם הראשונה מעמד הביניים אינו היחיד שמשלם את המחיר", כתב, אבל לדוגמא אחת הפגיעות במעמד הביניים היא פגיעה במשפרי הדיור, כך שמי שקונה דירה שנייה ישלם מס קנייה של עוד 40 אלף שקלים. לפיד גם מוותר על הרפורמות הגדולות במגזר הציבורי, בנמלים ובחברת החשמל, ואחד המנצחים הגדולים הוא יו"ר ההסתדרות עופר עיני שכן המגזר הציבורי משלם מחיר קטן יחסית על הקיצוצים.

השורה התחתונה היא אחת - רמת החיים של כולנו תספוג מכה קשה. באופוזיציה יש ביקורת קשה על המדיניות של לפיד. יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' תקפה בחריפות את התכנית הכלכלית של יאיר לפיד והציגה את הקו האדום של מפלגת העבודה - מתחת לכל הגזרות שהאוצר מתכנן להטיל על מעמד הביניים. "אין לי דרך אחרת לתאר את ערימת הגזרות הזאת, אלא כאכזריות לשמה", אמרה ח"כ יחימוביץ' בכנסת.