הישראלים מכורים לאייס קפה: זה שילוב של הלחות הדביקה והחום המעיק מצד אחד, והקפאין, הסוכר והחלב הצונן מהצד השני. אלפי ליטרים ביום נמכרים בכל רשת בתי קפה, הקלוריות חוגגות, ובסניפים רגילים לשאלות ומתודרכים בהתאם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אז החלטנו לצלול לקרקעית כוס המשקה הזה, ובמקום במורד הגרון - העברנו אותו במסע מיוחד למעבדת המומחים של מכון התקנים. "הוא למעשה יעבור פה כמה מכשירים, גם מכשיר לבדיקת חלבון, וגם נמצא כמה שומן יש בו", אמר יניב שמאי, ראש ענף כימיה של מזון ומים במכון התקנים הישראלי.

אז האם יש באמת הבדל בין האייס קפה לייט, דיאטטי לכאורה, לבין האייס קפה הרגיל? "מצאנו הבדלים. אם באייס קפה הרגיל נמצאו כ-2.5 גר' שומן, באייס קפה לייט נמצאו חצי מזה. מבחינת קלוריות אם באייס קפה של ארומה הרגיל מצאנו כ-90 קלוריות למאה מיליליטר, פה נמצאו 62 קלוריות בלבד", אמר שמאי.

כן, השומן באייס לייט נחתך בחצי, אבל הפער הסופי עומד על 80 קלוריות בלבד לכוס, מספר זניח כמעט. רוצים עוד השוואה? האייס קפה דיאט מכיל 50 אחוז יותר קלוריות מקולה, אחד המשקאות המתוקים ביותר.

המחיר גבוה - וגם מספר הקלוריות

והנה עוד עניין, מלבד הנושא הבריאותי. המחיר. הקפה הקר שמוכרים במחירים שנעים בין 14 ל-20 שקלים ברשתות, עשוי בעיקר מאבקה פשוטה. "מצאנו ש-80 אחוזים מהאייס קפה מורכב ממים", אמר שמאי, והוסיף כי נמצאו בין אחוז וחצי ל-2.5 אחוזי שומן בכלל מוצרי הקפה שנבדקו, כאשר הגבוה ביותר הוא של "ארומה".

בכל האייס קפה נמצא סוכר, וגם באייס קפה של ארומה לייט נמצא סוכר. עם זאת, היצרן הצהיר וסימן על התווית שגם הדיאט מכיל סוכר. ומהו האייס קפה בו נמצא את הערך הקלורי הגבוה ביותר, או לצורך העניין המשמין ביותר? "במבחן הזה זכה הארקפה, עם 105 קלוריות למאה מיליליטר", אמר שמאי.

>> בואו להכין לבד קפה קר של מקצוענים
>> או לפחות ארטיק ביתי משובח