גל ההתייקרויות נמשך (צילום: חדשות 2)
המחירים יירדו | צילום: חדשות 2

מהפכה בשוק מוצרי החלב: הסכם היסטורי בין הרפתנים לבין משרדי האוצר והחקלאות שנחתם הלילה (שני), אחרי יותר משנה של עימותים ומשא ומתן, אמור להסדיר את ענף החלב לעשור הקרוב. במסגרת ההסכם, מחירי מוצרי החלב ירדו, ייקבעו מענקי תמיכה והשקעה ברפתנים והשוק לייבוא ייפתח לצד הורדה מדורגת בגובה המכס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי ההסכם, מחיר המטרה יופחת בשנה הראשונה ב-4 אגורות ובשנה האחרונה של ההסכם יופחת המחיר בממוצע שנתי של 20 אגורות.

"מבטיח משאבים וודאות לעוסקים בענף החלב"

בתחילת 2019 מתווה המכס יירד ל-4.9 שקלים לקילו, ובשנה האחרונה הוא צפוי לרדת ל-3.2 שקלים. במידה ומחיר המטרה יהיה נמוך תהיה הפחתה נוספת - שתוכל להגיע עד ל-3 שקלים במקסימום.

"גורמי ההתאחדות עמלו רבות כדי לחפש את האיזון הנכון של ההסכם, ועם חתימתו ניתן לומר: הסכם לוקר היה הסכם פרישה", מסר מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר אביתר דותן לאחר החתימה. "ההסכם הנוכחי הוא הסכם פיתוח המבטיח משאבים וודאות לעוסקים בענף. בהסכם מנגנון טיפול ברגולציה כגון היתרי בנייה, עובדים זרים, כמו גם צוות המטפל בתקנות השיתופיות והאיחודים".

דותן הבטיח כי התנאים החדשים יעודדו את התמיכת ענף החלב, ללא עיכובים. בנוסף טען כי ההסכם מאזן בין רצונות הממשלה ובין רצונם של העובדים בתחום להתפרנס בכבוד ולשמור על ענף הרפת בישראל. בהמשך טען כי זו הדרך הנכונה להשקעות משמעותיות, לאחר שההשקעות נעצרו בענף החלב בשנתיים האחרונות - תוך קיום תנאי פרישה הוגנים ומציאות פתרונות לבעיית הרגולציה.