כך החבילה שהזמנתם מגיעה עד אליכם: בלאק פריידי, סייבר מאנדיי או בכלל יום הרווקים - כנראה שגם אתם התפתיתם להזמין מוצר אחד (כלומר, הרבה יותר מאחד) מאתרי הקניות ברשת בימים אלה, ימי המבצעים וההנחות הגדולות של הסתיו - רגע לפני עונת החגים מעבר לים. בזמן שמיליוני חבילות עושות את דרכן לישראל מנקודות שונות ברחבי הגלובוס, יצאנו לתעד את המסע שהן עוברות מההזמנה ברשת - ועד לבית שלכם. כך קורה התהליך שמתחיל בלחיצת כפתור ונגמר בקריעת העטיפה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

שלב ההזמנה
בשלב הראשון, מוצר שרכשתם באחת מהחנויות המקוונות ברשת מדווח לחנות או למחסן בו מאוחסן הפריט שלכם. לאחר קבלת ההזמנה הוא נארז - ומועבר לדואר המקומי. שירותי הדואר או השליחויות במדינה ממנה הזמנתם את המוצר מובילים אותו לנמל התעופה או לנמל ימי.

מרכז המיון של אחד מאתרי הקניות ברשת (צילום: חדשות 2)
מרכז המיון של אחד מאתרי הקניות ברשת | צילום: חדשות 2

שלב השליחה
משם, מגיע המוצר שהזמנתם אל תא המטען של המטוס או למכולת הענק שבספינה שתישא אותו כל הדרך לישראל.  

שלב ההגעה
במקרה שמדובר בחבילה שמגיעה דרך הים, מגיעה ספינת הענק עם המכולות לנמל. הספינה עוגנת בעומק הים, מול הכניסה לנמל, וממתינה לנתב - רב חובל שמגיע עד אליה בסירה ו"משתלט" על הספינה אחרי שהוא מטפס עליה בכל מזג אוויר על סולם חבלים רעוע. אחרי ההשתלטות על הספינה, הוא מאשר את כניסת הספינה עם המכולות לנמל - ומכוון אותה, עד שהיא חונה בשטח הנמל.

החבילות שהזמנתם - בתוך מכולות הענק בנמל (צילום: חדשות 2)
החבילות שהזמנתם - בתוך מכולות הענק בנמל | צילום: חדשות 2

"אנחנו יוצאים מחוץ לנמל, פוגשים את האונייה, עולים עליה ומשתלטים עליה כמו פיראטים", מספר מוריס מור, ממלא מקום רב חובל נמל אשדוד ונתב בנמל זה 25 שנה. "אנחנו נותנים הוראות לפיקוד האונייה, נותנים הוראות לרב החובל - ומתמרנים את האונייה פנימה. אנחנו עושים את זה גם כשסוער. האספקה צריכה להגיע ליעדה כמה שניתן מהר".

שלב הפריקה
לאחר החנייה בנמל, המכולות מפונות מהספינה באמצעות מנופי ענק - ומערכת שינוע. בנמל אשדוד קיימת מערכת ממוחשבת חכמה שמסייעת במיון החבילות במהירות והליך פריקת המכולות מתבצע אף הוא בזריזות - מה שמאפשר לשחרר את הספינה לעבר היעד הבא שלה או בחזרה ליעד ממנו הגיעה.

הנתב משתלט על הספינה ומכניס אותה לנמל
הנתב משתלט על הספינה ומכניס אותה לנמל | צילום:

"מרגע שאונייה נכנסת לנמל אשדוד ועד שהמכולה יוצאת מהנמל וזמינה ליבואן ולהפצה לבית המזמין חולפות פחות מ-24 שעות", מפרט יצחק בלומנטל, מנכ"ל נמל אשדוד. "מהפכת ההזמנות מאתרי אינטרנט בחו"ל מובילה לעלייה בכמות המכולות שמגיעות לנמל - עלייה של 50% ב-7 השנים האחרונות". בעונת השיא, כמו בימים אלה למשל, עוברות בנמל מכולות בקצב מוגבר.  

שלב ההעברה
לאחר שהחבילות מוצאות אל מחוץ למכולות בנמל - הן מועברות למרכז המיון הארצי של דואר ישראל. בשנה האחרונה החל לפעול במודיעין מרכז הדואר המקוון החדש של דואר ישראל שמטפל במיון ושליחת החבילות הרבות שמזמינים הישראלים במהירות האפשרית.

המכולות מועברות מהנמל - למרכז המיון
המכולות מועברות מהנמל - למרכז המיון | צילום:

שלב המיון
מאות אלפי חבילות ממוינות במרכז מדי יום - ונשלחות ב-70 משאיות לכל הארץ. בשבועיים האחרונים, למשל, נשבר שיא הזמנות חדש מחו"ל. מנתוני דואר ישראל עולה כי עד למחצית החודש נכנסו לישראל כ-500 טון חבילות, כשבסוף השבוע הזה צפויים להגיע לישראל משלוחי יום הרווקים הסיני. זו השנה השלישית ברציפות בה נשברים שיאי הזמנות בנובמבר בעקבות יום הרווקים הסיני.

שיא ההזמנות נשבר. מרכז המיון המקוון
שיא ההזמנות נשבר. מרכז המיון המקוון | צילום:

"לקראת הבלאק פריידי והסייבר מאנדיי, אנו מעריכים כי קצב הגידול בהזמנות ימשך" אומר חיים מזעקי, סמנכ"ל התפעול בדואר ישראל. "בחודש נובמבר צפויות להיכנס לארץ למעלה מ-7 מיליון חבילות במשקל מעל 1,300 טון, לעומת ממוצע של כ-3.5 מיליון חבילות בחודש רגיל. מרכז הסחר המקוון במודיעין ערוך למיין מעל 100 מיליון חבילות בשנה ל-1,100 יחידות חלוקת דואר ברחבי הארץ".

שלב הקבלה
הציפייה השתלמה. לאחר המסע הארוך שעברו המוצרים מהחנות ממנה הזמנתם אותם - החבילה שלכם ממתינה בתיבת הדואר או בנקודת חלוקת הדואר הקרובה לביתכם. עד לזהמנת המוצר הבא ביום הקניות הבא, כמובן.