בנובמבר אשתקד הודיע שר השיכון יואב גלנט (כולנו) כי יופסקו פינויי דיירים בדיור ציבורי עד שוועדה בראשות האלופה (מיל') אורנה ברביבאי תבחן את הנושא. אז אמר השר גלנט כי הוא מחכה "לקבל את מסקנותיה ולראות איזה סוג של פתרון בחקיקה אנחנו יכולים להוביל על מנת לא להיות במצב שאנחנו מפנים אנשים מבתיהם". אלא שבשטח האיומים נמשכים והדיירים חוששים מפינוי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מנתונים של חברת עמידר שנמסרו לח"כ אורלי לוי (ישראל ביתנו) עולה כי כיום יש כמעט 17 אלף בעלי חוב לחברה, כמעט חצי ממשקי הבית שלה. סך כל החוב 315 מיליון שקלים - מתוכם 50 מיליון רק ריביות והצמדה. "יש את העניין של למען ייראו ויראו. אותם אנשים, אוכלוסייה נזקקת, צריכה להיות שבויה בידי אותם אלו שצריכים להיות אלו שדואגים להם אבל הופכים להיות השוטר ששולח אותם לרחוב", אומרת לוי.

למרות ההנחיה הברורה של שר השיכון, דיירים קיבלו הודעות שמראות מדיניות שונה מזו שהציג השר גלנט בשנה שעברה. כך לדוגמה במכתב שנשלח אל אחד הדיירים נכתב כי הוא מפונה ועליו "להחזיר לעמידר את ההחזקה במושכר כשהוא פנוי מכל אדם וחפץ".

בשיחה עם עמידר הם מודים בשיטה: איום בפינוי למרות שזה לא אפשרי - רק כדי להלחיץ את הדיירים. כשנציגה של החברה נשאלה על מכתבי האיום, הודתה הנציגה כי מגיעים עם הדיירים להסכם גם אם אין להם כסף בסופו של דבר. לטענתה, "זו כל המטרה: שתיגשו לסניף".

משרדי עמידר (צילום: חביבה רניאל)
משרדי עמידר | צילום: חביבה רניאל

ע', דייר אחר, מספר שאיימו עליו להתפנות למרות שאין לו היכן להתגורר. "באתי לבית ואמרתי לו שיש לי דברים. הוא אמר 'לא מעניין אותי, תוציא את כל הדברים'. הסברתי לו שאין לי איפה לישון ואני לא יכול. אז הם אמרו לי: 'טוב שמע, נשאיר אותך עד יום ראשון'. הם החתימו אותי על כמה דברים שפלשתי, אבל אני לא יודע לא לקרוא ולא לכתוב. סתם מחתימים אותי על דברים שאני לא יודע".

ע' לא לבד. גם יעל ואמיר (שמות בדויים) גרים בדיור ציבורי של עמידר, וגם עליהם איימו בפינוי בגלל חוב שצברו. "עד שעה חמש אם אתה לא בא, מוסיף את ה-1,200 שקל, מחר בשעה שש בבוקר מפנים אותך" מספר אמיר. "באמת שאין לי. גם אם תצמיד לי אקדח לראש אין לי מאיפה", מעידה יעל. 

רותי לביא, פעילה בפורום הדיור הציבורי מעידה כי היא "מלווה דיירים שאפילו פחדו לבוא ולהתראיין כי הם תלויים בעמידר עד הסוף. הם לקוחות שבויים והם מפחדים מה יקרה מחר. יש פה איזשהו נשק שמונף ללא הפסקה מעל ראשם של הדיירים".

מעמידר נמסר בתגובה כי "החברה עושה כל מאמץ כדי להגיע להסדר על לקוחותיה, אך אנו מחויבים לבצע גבייה מדיירים. מאז הנחיית השר גלנט להקפיא את הפינויים, לא פונה אף לא דייר אחת מביתו, אך תהליכי הגבייה להם אנחנו מחויבים נמשכים".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "הנחיית השר גלנט לעצור את פינוי הדיירים תקפה כלשונה ללא כל שינוי, עד לקבלת המסקנות של הוועדה המיוחדת שהקים לצורך בחינת הנושא".