עוקץ הדירות מיד שנייה גולש גם אל הרשת. לאחר שדווח על ניסיונות רמייה בשוק הרכב מתברר כי באתרי היד השנייה מצויות מודעות הנוגעות לדירות שתכליתן עוקץ קונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי המודעה שפורסמה בימים האחרונים באתר יד 2 הוצאה למכירה דירת 4 חדרים בהוד השרון במחיר של מיליון וחצי שקלים, נמוך בכ-10% ממחיר השוק. אולם בניגוד למודעות סטנדרטיות, לא ניתן לפנות לבעל הנכס בטלפון אלא רק במייל.

לאחר ששולחים מייל לכתובת המוצגת מתקבלת תגובה מעט משונה: לטענת המפרסם, יעקב כהן, הוא בעל אזרחות פורטוגלית וישראלית, עבד ב"אלביט מערכות " ועבר לפורטוגל ולכן החליט למכור את הנכס. כששאלנו מדוע המחיר המוצע זול ממחיר השוק הוא ענה שהוא לא צריך את הנכס יותר ורוצה למכור בהקדם.

יד 2 בתגובה: "מדובר בארגון פשע בינלאומי"

כהן, מבקש לשלם מקדמה בסך 15 אלף יורו לפורטוגל דרך חברות בינלאומיות להעברת כספים ולאחר שתועבר המקדמה הוא יגיע לארץ להעברת זכויות וחתימה על החוזה. הוא חותם עם מספר טלפון שכמובן- אינו זמין.

הסיפור לכאורה הגיוני אבל יעקב כהן הוא דמות פיקטיבית ומדובר בהונאה שבעזרתה מרוויחים אותם נוכלים כסף ממקדמות שמשולמות- ולאחר העברת הכסף נעלמים והרוכשים התמימים נשארים בלי חוזה ובלי הדירה.

אריה שנפלד, שנחשף למודעות הפיקטיביות וכמעט נפל בפח, מספר ל"תכנית חיסכון" כי על פי בקשת המפרסם, הוא השיב למודעה בעזרת דואר אלקטרוני. "המפרסם ענה מידית שהוא נמצא בפורטוגל ובכדי שהוא יגיע לארץ להראות את הדירה יש להעביר לו סכום של 15 אלף יורו. מיד ידעתי שזה עוקץ וניתקתי קשר", מספר שנפלד ומוסיף כי לאחר מכן, פנה למודעה נוספת, הפעם בשכונת רמת אביב אך קיבל תשובה זהה.

תגובת אתר יד-2: "מדובר בארגון פשע בינלאומי. על מנת להזהיר את גולשי, אתר יד 2 משתף פעולה עם רשויות החוק ומגביר את פעילות הפיקוח וההסברה - הן באמצעות מודעות אזהרה גדולות הקופצות למסך וקוראות שלא להעביר כספים מראש בטרם בדיקת הנכס והן על ידי צוות שסורק את תוכן המודעות 24 שעות ביממה על מנת לאתר ולהסיר מודעות שאינן עומדות בכללי החוק ותקנון האתר. אולם ללא פעילות אקטיבית של משטרת ישראל לא נוכל למגר את התופעה לבד".