2016: מה עולה ומה יורד?
2016: מה עולה ומה יורד? | צילום:

שנה חדשה, מחירים חדשים: החל מ-1 בינואר צפויים להיכנס לתוקפם מספר שינויים במחיריהם של מוצרים ושירותים בסיסיים במשק. לאחר השגת הסכמות בנוגע לתקציב המדינה והוצאתן לפועל של רפורמות בתחומים שונים, יבוצעו כבר בחודש הקרוב עדכוני תעריפים שישפיעו על הכיס שלנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה עולה ומה יורד?

עם תחילת השנה האזרחית החדשה צפויות מספר הוזלות כחלק משורת רפורמות שבוצעו במשרדי הממשלה. מי שיהנה במיוחד מההוזלות, הם נוסעי התחבורה הציבורית שבמסגרת רפורמה חדשה, יוכלו להוזיל משמעותית את הוצאותיהם על שימוש באוטובוסים וברכבות. במסגרת הרפורמה של משרד התחבורה, המשלבת בין חברות האוטובוסים והרכבות לכדי מנויים אחידים, חולקה הארץ לארבעה מטרופולינים כשבכל אחד מהם שלוש "טבעות" בהן ניתן לנסוע באופן חופשי ולשלב אמצעי תחבורה שונים.

לפי הכללים החדשים, הנוסעים יוכלו לבחור אחד מבין שלושה סוגי מינויים המתאימים להרגלי הנסיעה שלהם, שיאפשר מעבר בלתי מוגבל בין כל אמצעי התחבורה הציבורית בהם: אוטובוס, מטרונית, רכבת קלה ורכבת ישראל - ולחסוך עשרות אחוזים בעלויות הנסיעה.

הוזלה נוספת צפויה בתעריפי המים. החל מ-1.1 ירדו המחירים בכ-2.8%, בהתאם לצריכה החודשית. ההוזלה נובעת בעיקר מהמשך התייעלות תאגידי המים ומהירידה בתעריפי ייצור האנרגיה. ברשות המים הדגישו כי ההפחתה באה על אף הגידול ברכישת המים המותפלים למשק המים.

שינויי התעריפים החל מינואר הקרוב
שינויי התעריפים החל מינואר הקרוב | צילום:

לשורת ההוזלות מצטרפות גם תחנות התדלוק. החל מראשית חודש ינואר יצנח מחירו של הדלק בשיעור של 3.51% כלומר ב-21 אגורות. המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן בתחנה בשירות עצמי יעמוד על 5.78 שקלים (כולל מע"מ). מדובר במחיר הנמוך ביותר לליטר דלק מאז שנת 2009.

שר האוצר כחלון הודיע בחודש שעבר גם על הוזלת ביטוח החובה בפּוּל לכלי רכב פרטיים. במסגרת הרפורמה תתאפשר הענקת הטבה לנהגים זהירים בדמות החזר פרמיה בסוף תקופת הביטוח ובנוסף ייקבע מחיר אחיד לנהגים בעלי סיכון זהה של עד 16% מדמי הביטוח. מדובר בהוזלה מצרפית של כ-7% מכלל דמי הביטוח בשוק הביטוח חובה לרכב, ובפועל מדובר בהוזלה של כ-11% מסך דמי הביטוח המצרפיים המשולמים מדי שנה בשוק ביטוחי הרכב חובה לרכבים פרטיים.

הפחתה בשיעור הארנונה? תלוי איפה אתם גרים

לצד שורת ההוזלות שייכנסו לתוקף ב-1.1, צפוייה התייקרות אוטמטית בשיעור הארנונה בגובה של כ-1.27%. ההתייקרות באה בהתאם למדד המחירים לצרכן וביחס לתעריפים שהיו נהוגים במהלך השנה האחרונה. יחד עם זאת, בהתאם לדרישות הרשויות המקומיות, הן עשויות להוזיל או אף לייקר את תשלומי המסים בנוסף להתייקרות האוטומטית בכפוף לאישור משרד הפנים, ומומלץ לבדוק זאת במקום מגוריכם.

בנייה, דירות מגורים, בניינים
התייקרות אוטמטית בארנונה | צילום: חדשות 2

ובעוד שבשאר התחומים ישנם שינויים משמעותיים, תעריף החשמל לצריכה ביתית אינו צפוי להשתנות בחודש הקרוב. בחברת החשמל הסבירו כי המניע לכך הוא ההוזלות שנרשמו בשנה החולפת וכן בשל מצבו הסטאטי יחסית של המשק.

עדכוני שכר לח"כים ולחיילים

אחת הסוגיות הבוערות שהיוו מכשול בדיונים לאישור תקציב המדינה היתה שכרם של חיילי החובה במסגרת תקציב הביטחון. על פי הסיכומים שהושגו, שכרם של החיילים יעלה ב-50% בתחילת השנה האזרחית החדשה.

על פי המלצות הוועדה שדנה בנושא, שכר החיילים הקרביים יועלה מ-1,080 שקלים כיום ל-1,620 שקלים. שכרם של תומכי לחימה יועלה מ-780 שקלים ל-1,170 שקלים. שכר החיילים העורפיים יועלה מ-540 שקלים כיום ל-810 שקלים.

התוספת לשכר חיילי החובה
התוספת לשכר חיילי החובה | צילום:

ושלא במפתיע, ב-1 בינואר צפוי גם שכרם של חברי הכנסת לתפוח. במסגרת עדכון השכר ייהנו הח"כים מתוספת של בין 731 ל-1,463 שקלים לשכרם. יחד עם זאת, לאחרונה עברה בכנסת הצעת החוק של ח"כ דוד ביטן (הליכוד) בקריאה שנייה ושלישית, הקובעת כי חברי כנסת יוכלו לוותר על קבלת תוספת לשכרם, המתעדכן מדי שנה.

הגדלת קצבאות, קנסות על מכירת סיגריות בודדות

לצד ההוזלות וההתייקרויות, במהלך החודש הקרוב צפויות להיכנס לתוקפן כמה תקנות חדשות הנוגעות למיסוי ולקצבאות. הבולטת שבהם, היא הגדלת קצבת הילדים עבור הילד הראשון מ-140 שקלים ל-150, עבור הילד השני השלישי והרביעי מ-140 ל-188 שקלים, ומהילד החמישי ואילך ל-150 שקלים.

כמו כן צפויה הגדלת השלמת ההכנסה לקשישים בשיעור שבין 5-13%. בחודש הקרוב יתווספו גם הטבות כמו נסיעה בחינם בתחבורה הציבורית לעיוורים ולמתנדבי השירות הלאומי, וכן מתן טיפולי שיניים בחינם לילידים עד גיל 14.

713689
צילום:

שינויים צפויים גם בגזרת המיסוי. בין השאר צפויה הפחתה במס השבח על קניית דירות למגורים ל-25% מערך העסקה, וכן הפחתה בשיעור מס החברות בשיעור של -1.5% ל-25%. לצד כל אלו, ברשות המסים יחזקו את מדיניות האכיפה והחל מחודש ינואר הקרוב יוטלו קנסות בגובה אלפי שקלים כנגד עוסקים שלא יגישו דוחות כמתחייב לרשות.

כמו כן, החל מינואר הקרוב צפויות מספר הרחבות לפטור ממכס על ייבואם של כמה מוצרי מזון. הפטור יחול על ייבוא תפוחי אדמה לתעשייה, ייבוא זיתים, חמאה ועל אגוזי פקאן.

ולסיום, עם פתיחתה של השנה האזרחית החדשה לא תתאפשר מכירתן של סיגריות בודדות בחנויות. בעל עסק שיבחר לעשות זאת למרות האיסור, יסתכן בהשתת קנס בגובה של 4,000 שקלים, מה שהופך את הדבר לבלתי כדאי.

בהכנת הכתבה השתתפה שירי בלומברג.