מלון הרודס באילת (צילום: יח"צ מלונות פתאל)
היצע המלונות יוגדל | צילום: יח"צ מלונות פתאל

"מהלך היסטורי שישפיע על הכיס של כולנו": היום (רביעי) פורסמה התכנית הלאומית להוזלת מחירי הנופש בישראל - שורת צעדים שגיבשו משרדי האוצר והתיירות כדי להגביר את התחרות בתחום תיירות הפנים ולהפחית את העלויות. במסגרת התכנית שחשפו שר התיירות יריב לוין ושר האוצר משה כחלון ייבנו חדרי מלון רבים, במטרה להציף את השוק ולהוריד מחירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השרים הבטיחו כי המהלך יוזיל את מחירי החופשות ב-20% בתוך חמש שנים. היעד המרכזי של התהליך הוא בניית 15 אלף חדרי מלון חדשים בתוך חמש שנים ו-27 אלף בתוך עשור.

במסגרת התכנית, לראשונה יוגדרו בתי המלון כתשתיות לאומיות ויאושרו באופן מהיר ופשוט בוועדה לתשתיות לאומיות. גם ועדות מקומיות עצמאיות יוכלו לאשר שימוש של עד 20% משטח המלון לטובת מגורים. על פי ההערכות, הצעדים יקטינו את הסיכון ליזמים ויאפשרו את הרחבת מקורות המימון: זמן החזר ההשקעה הראשונית עבור היזם אמור להתקצר בכחמש שנים. התכנית תובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב.

כחלון ולוין בעת ההכרזה על התכנית (צילום: פלאש 90)
כחלון ולוין בעת ההכרזה על התכנית | צילום: פלאש 90

"אינטרס לאומי להוזיל את התיירות"

"חיזוק התיירות בישראל דווקא בימים אלו הוא אינטרס לאומי", אמר שר האוצר משה כחלון. "קיצור הליכי התכנון והבנייה בענף מצטרפים למהלכים מקבילים שאנו מובילים בשוק הדיור על ידי הסרת חסמים והפחתת בירוקרטיה מיותרת.

גם שר התיירות יריב לוין בירך על התכנית. "היא מטפלת לראשונה בבעיית הלבה של התיירות", אמר. "אנו בונים מהלך היסטורי. זהו מהלך אשר ישפיע על הכיס של כל אחת ואחד מאתנו. אנו נותנים מענה ופתרון ליזמים ומשקיעים מהארץ ומחו"ל, שנמנעו עד כה מלהשקיע במלונות בישראל, ומורידים את הסיכון הכלכלי הכרוך בהשקעה".

איך זכו בעלי מלונות לזכות במיליארדים תוך שניות? (צילום: רויטרס)
מחסור חמור בחדרי מלון בישראל | צילום: רויטרס

בבשני המשרדים הסבירו כי כיום יש מחסור חמור בחדרי המלון בישראל ויזמים רבים נמנעים מבנייה חדשה בגלל הליכי תכנון ארוכים ומסורבלים וסיכון כלכלי גבוה. בעשור האחרון בישראל נבנו רק כ-3,000 חדרי מלון חדשים, וההיצע הנמוך של חדרי המלון בישראל תרם לעליית מחירי הלינה בישראל בעשור האחרון בכ-70%.