השטר החדש אינו חסין מזיופים: לפני כחודש וחצי הונפק השטר החדש של 50 השקלים, עם תמונתו של המשורר שאול טשרניחובסקי. בנק ישראל הבטיח אז כי את השטר הזה יהיה קשה מאוד לזייף, אך הזייפנים עקפו את התחזיות. קופאית עירנית במאפייה בצפון גילתה את מה שהנגידה פלוג עוד לא יודעת - הזיוף של השטר החדש כבר הופץ ברחובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביום שישי האחרון, הנהלים המחמירים בנוגע לשטרות במאפיית "פת הגליל" בקריית שמונה הוכיחו את עצמם: לקוח ביקש לשלם על שלוש לחמניות במאפייה באמצעות השטר החדש. הלקוח המתין בסבלנות לתורו והסתכל לעבר מצלמות האבטחה במקום, אך כשביקש לשלם הבהירה לו הקופאית שמדובר בזיוף. עוד קודם למקרה במאפייה, כבר התקבלו בחנות ובעסקים אחרים באזור שטרות מזויפים לאחרונה, ובעקבות כך החלו בעלי העסקים להקפיד בנושא.

רפי עדי, מנהל המאפייה הסביר כי "הנוכל קנה שלוש לחמניות בלבד כדי לקבל את העודף. אתה נותן 50 ומקבל הרבה עודף. ביום שישי יש הרבה לקוחות ותנועה וזה הזמן לעשות שטיקים עלינו. לא האמנו אבל הנוכלים הם זריזים יותר מכולם - הקופאית הייתה מאוד ערנית, היא הסתכלה על השטר והוא נראה לה לא טוב".

החוק לצמצום השימוש במזומן נכנס לתוקף (צילום: חדשות 2)
השטר החדש. שימו לב לסימני האבטחה | צילום: חדשות 2

החשוד טען: קיבלתי את השטר כעודף

במבט ראשון, השטר המזויף והמקורי נראים זהים, אך מי שיתעמק יבחין שהזיוף עשוי מנייר דק יותר, אין בו חותמת מים וגם ההדפסה מעט מטושטשת. אך ישנם רבים שעלולים ליפול בתרמית. עדי הסביר כי באותו יום קיבלה המאפייה שטר מזוייף אחר: "נפלנו בבוקר אבל תדרכנו את הקופאיות - הן היו ערניות ובמכה השנייה שניסה הוא נתפס".

מנהל המאפייה הזעיק את המשטרה שעצרה את החשוד, תושב הגליל, שטען להגנתו כי קיבל בעצמו את השטר כעודף. הוא שוחרר בתנאים מגבילים והשטרות נשלחו למעבדה שתנסה להתחקות אחר מקור הזיוף.

בבנק ישראל הדגישו בתגובה: "השטרות החדשים מכילים סימני בטחון בסטנדרטים בינלאומיים מהרמה הגבוהה ביותר והם קשים ביותר לזיוף. בעת הנפקת שטר חדש, גורמים פליליים עשויים לנצל את חוסר ההיכרות של הציבור עם סימני הבטחון ולהטעות את הציבור באמצעות הפצת צילומים וזיופים ברמה נמוכה, אשר אינם כוללים סימני ביטחון".

"חשוב מאוד שהציבור יכיר את סימני הביטחון באמצעות המידע הרב הקיים, אותו ניתן למצוא באתר האינטרנט של הבנק, בחומרים המודפסים ובאפליקציה הייעודית למכשירי הסלולר. הפצת צילומי השטרות מהווה עבירה פלילית שהעונש בגינה יכול להגיע עד לשבע שנות מאסר. על מי שנתקל בצילומים שכאלה לפנות לתחנת המשטרה הקרובה להגשת תלונה".