מצוקת הדיור בישראל בכלל ובתל אביב בפרט ידועה זה זמן רב. צעירים המגיעים לעיר הגדולה מוכנים להיכנס לדירות מרופטות, מוזנחות וקטנות - לעתים קטנות מדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באחד מאתרי לוחות המודעות נתקלנו בדירה להשכרה ברחוב אלנבי בתל אביב. גודל הדירה 16 מטרים רבועים בלבד, וגם הם מחולקים על פני שלושה מפלסים - השירותים והמקלחת בחדרון אחד, חדר השינה בחדרון צפוף אחר, והמטבח ממוקם במעלה המדרגות היוצאות לחצר הבניין. "מדובר במחסן שהוסב לדירה", הסביר בעל הנכס.

בדירה אחרת של 13 מטרים רבועים הממוקמת ברחוב סלמה בדרום תל אביב, התעקש בעל הבית שהדייר יהיה נמוך. "מה הגובה שלך?", שאל המשכיר כשהתקשרנו להתעניין במגורים בנכס. כשתהינו על פשר השאלה התמוהה הוא הסביר: "המחיר הזול זה כי התקרה בדירה נמוכה, בערך 1.95".

פתרון נוסף למשבר? דירות מפוצלות (צילום: חדשות 2)
מצטופפים בדירה | צילום: חדשות 2

"הפכנו את המיטות למחסן - כי אין מקום"

עיקר הבעיה היא בתל אביב, אך גם בירושלים מצאנו דירה זעירה המושכרת לזוג צעירים המתגוררים יחדיו בדירה של פחות מ-15 מטרים, עליה הם משלמים 2,500 שקלים בחודש. "מאוד קשה להסתדר ככה, את סל הכביסה למשל אנחנו חייבים לשים בתוך האמבטיה, ואת השטח שמתחת למיטות הפכנו למחסן כי אין איפה לשים את הדברים", סיפר הדייר.

מצוקת הדיור היא כבר בעיה לאומית - הצעירים בישראל נאבקים כדי לשלם שכר דירה שמדי שנה הולך ותופח, ונאלצים למצוא את עצמם בדירות שלא ראויות למגורים. הדבר העיקרי המשותף לכל הדירות שראינו, הוא שלכולן יימצאו שוכרים שיסכימו לחיות בצפיפות ולשלם מחירים גבוהים בשביל לגור במרכז העניינים.

רק אתמול פרסמנו בחדשות 2 Online על דירה להשכרה בתל אביב שגודלה 8 מטרים בלבד, והמחיר - 1,950 שקלים בחודש, לא כולל חשבונות כמובן. בחלל קטן של חצי חדר נדחסים מטבחון כולל כיריים ומקרר, טלוויזיה, מיטת יחיד ושולחן שיורד מהקיר. הדירה ממוקמת באזור מבוקש במרכז תל אביב ולטענת המשכיר, לא נותרה כמעט יום אחד ריקה ב-20 השנים האחרונות.