רשת am:pm בתל אביב (צילום: דוד פרץ)
יישאר פתוח. סופרמרקט AM:PM בתל אביב | צילום: דוד פרץ

שר הפנים הפורש הורה לסגור את המרכולים בשבתות, אלא שההחלטה בוטלה: בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב ביטל היום (שלישי) את הבקשות שהגיש שר הפנים לשעבר, גדעון סער, למתן צווי סגירה למרכולים הפתוחים בשבת בתחומי העיר תל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט מחק את הבקשות - זאת עקב כך שסער לא הגיב לתיקון לחוק העזר העירוני בתוך 60 יום כנדרש ולא הקנה לראש העיר, רון חולדאי, זכות שימוע בנושא. לפיכך, קבע השופט, כי חוק העזר העירוני הנוכחי תקף - ולפיכך, המרכולים שייפתחו בסופי השבוע יפעלו על פי החוק.

משמעות הביטול היא שעיריית תל אביב לא תוכל להגיש בקשות חדשות לצווי סגירה לבתי העסק ובהם רשתות AM:PM וטיב טעם. בנוסף, קיים ספק האם העירייה עודנה רשאית להטיל קנסות על בתי עסק הפועלים בעיר בשבתות.

"פסיקת השופט עומדת בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה", אומרים במטה העסקים הקטנים והמכולות. "חילופי שרי פנים במדינת ישראל לא יכולים להצדיק התעלמות בוטה מהחוק ומפסיקת בית המשפט העליון. עוד השבוע תוגש עתירה לבגצ על מנת שגם העסקים הקטנים והמכולות יוכלו בסופו של דבר לזכות ביום מנוחה אחד בשבוע כמו כל שאר אזרחי ישראל״.

בעיריית תל אביב מסרו בתגובה להחלטת בית המשפט: "עיריית תל אביב-יפו מכבדת את החלטת בית המשפט ותפעל על פיה. העירייה לומדת את משמעויות ההחלטה ובמקביל לכך, אנו מצפים שחוק העזר יאושר ויסדיר את אופי השבת בהתאם לרצון תושבי העיר, כפי שבא לידי ביטוי בהחלטת מועצת העירייה".