אימפריית החושים זה באמת בסוף העולם, עד כמה שיש כזה בישראל. צריך להגיע לכביש 12 בחלק הדרומי של הנגב, מהכביש הנידח יוצאים לעוד רבע שעה החוצה וגם אז, די קשה למצוא אותו - ודווקא שם נמצא המלון הכי יקר בישראל Six senses shaharut. מדובר בפרויקט בנייה של יותר מעשר שנים, 61 חדרים באמצע המדבר. דני קשמרו הגיע לשם - ופגש את האיש מאחורי הפרויקט, איש העסקים והיזם החברתי רוני דואק לריאיון נדיר ומיוחד. "זו הייתה אהבה ממבט ראשון", סיפר. "עמדתי על קצה הגבעה, הסתכלתי מסביב, 360 מעלות של נוף. אמרתי: 'פה נעשה משהו'".

דואק הקים עוד אין-ספור עמותות, בעיקר במסגרת הגג של עמותת "ציונות 2000" - למען עולי אתיופיה, לטיפול בנגע הסמים, להקטנת פערים בחברה הישראלית. הכול בהשקעה של מיליוני שקלים מכיסו. מה שנתן לו גם את הזכות להדליק משואה ביום העצמאות ה-60. במשבר הקורונה למשל דואק הקים את יוזמת "ושמרת", להצלת הקשישים בבתי האבות.

גן עדן במדבר (צילום: החדשות 12)
היזם רוני דואק בריאיון מיוחד לדני קושמרו | צילום: החדשות 12

"יש רגעים שאתה לא מחפש אשמים, אתה מחפש פתרונות", אמר. "זה היה הרגע הזה - איך דואגים שהמצב בבתי האבות לא מדרדר את כל מערכת הבריאות. המטרה שלנו לשתף פעולה עם המדינה, לא ללכת נגדה, אבל היו גם רגעים שבהם עמדנו על הרגליים האחוריות, ואמרנו: 'רבותיי, או שאתם הולכים למהלך הנכון או שאנחנו הולכים לקמפיין נגדכם'".

מלון שחרות הוא חלק מרשת בין-לאומית שנקראת "סיקס סנסס" של בתי מלון יוקרתיים בכל רחבי העולם. כשרואים את המלון מהאוויר קשה להבין למה הוא יקר כל כך. זה לא מקום מצועצע שבו היוקרה זועקת מכל פינה או שנדליר. כאן ניסו להתחבר כמה שיותר לטבע, להשתלב - לא לפגוע בו, אפילו להימנע מכריתת עצים - ולהתחבר לטבע עולה הרבה מאוד כסף. "זה עולה יותר מדי", אמר דואק. "אני בכנות אומר לך שקשה לכמת את זה, כי עשינו כל כך הרבה טעיות בהתחלה, שאני לא יודע אם אתה מחשיב אותן כחלק מעלות הפרויקט או לא. מאות מיליונים של שקלים".

גן עדן במדבר (צילום: החדשות 12)
המלון היקר בישראל - Six senses shaharut | צילום: החדשות 12

זה הביא לכך שהמחיר של החדר הכי זול כאן הוא 4,000 שקלים ללילה. הסוויטה הנשיאותית, עם בריכה, שמתאימה לשלושה זוגות, תעלה כבר יותר מ-40 אלף שקלים - ללילה. "קודם כול, זה באמת לא זול, אבל יהיו תקופות בשנה שזה יהיה יותר זול", טען. "אני חושב שזה שאנשים יוכלו לחוות את מה שהם היו חווים בראג'אסטן או בארצות הברית במלונות אחרים של "סיקס סנסס" רק שלוש שעות מתל אביב, יש פה גם חיסכון".

"זה התחיל מזמן", סיפר דואק על הסיבה שבחר דווקא בנגב. "כשהגעתי לבה"ד 1 וסיימתי קורס קציני חי"ר, נשארתי בתור מד"ח והייתי מסתובב בלילות ומנווט בתוך המכתש ומתאהב, מתאהב במרחבים האלה. השמים האלה, אתה יודע, אלה השמים הכי יפים בעולם".

גן עדן במדבר (צילום: החדשות 12)
פסל שביקש דואק לבנות לכבוד פסטיבל המידברן | צילום: החדשות 12

אחרי שירות בסיירת שקד בנגב, דואק מתחתן עם אוולין, בתו של המיליונר ליאון תמן, שמזמין אותו לעבוד בלונדון. שם הוא עושה את המיליונים הראשונים שלו בתחום הנדל"ן. אחר כך ימשיך לתחום הספנות וניהול נמלים ויהפוך לאחד האנשים העשירים בישראל. לפי מגזין "פורבס", ב-2020 הוא מדורג 235 ברשימת עשירי ישראל, עם הון של 115 מיליון דולר.

"באתי מבית שאבי הגיע לארץ ממצרים בגיל 32, דיבר ערבית, צרפתית ואנגלית, לא דיבר עברית", סיפר דואק על ילדותו. "אמי הייתה צברית ממוצא אשכנזי. לא הרגשתי שהיה איזה סוג של גזענות, אולי בגלל שגרנו ברמת השרון. אני חושב שצריכים לשים את כל הדבר זה מאחורינו. את המקומות החלשים צריך לחזק, בלי סיסמאות של 'אשכנזים', 'ספרדים', 'שחורים' ו'לבנים' – זה רק מגביר את הבעיה".

גן עדן במדבר (צילום: החדשות 12)
המלון היקר בישראל - Six senses shaharut | צילום: החדשות 12

היזמות החברתית הביאה אותו גם לקשר מיוחד עם ראש הממשלה יצחק רבין. הפגישה האחרונה שלהם הייתה יומיים לפני הרצח. "'ציונות 2000' קמה כתוצר לוואי של רצח רבין, לבוא ולהגיד: 'רגע, בואו ניקח כולנו אחריות על מה שקורה פה וביחד, זה לא משנה אם אתה ימין

או שמאל, בוא נשנה את השיח'", אמר. לא מזמן הוא עשה שוב קמפיין של שלטי חוצות - "למנוע את הרצח הבא". "יש לי חשש גדול שזה יכול לקרות", סיפר והוסיף: "מי שאוהב את מדינת ישראל, צריך לאהוב את הממשלה הזאת. פעם ראשונה שיושבים כל הקצוות ביחד, ומדברים, וזה לא משנה למה. זה משנה את כל תמונת המצב של השיח בפוליטיקה הישראלית".

"המינוף של הפרויקט הזה הוא פשוט עצום, עצום, כי יגיעו לפה הרבה יותר תיירים, יגיעו לפה הרבה יותר משקיעים", אמר דואק. "זאת ציונות, זאת ציונות אמיתית ופעלו בה אלפי אנשים שהרימו את הדבר הזה ולדעתי, הם מינפו את הנגב מבחינת תיירות מדבר כמו שזה לא נעשה מאז קום המדינה".