בחודשים האחרונים הצגנו ב"תוכנית חיסכון" מספר רב של מוצרים עם אריזה גדולה - אבל עם כמות נמוכה בהרבה. הערב (ראשון) הצגנו את הבדיקה שערכנו לאחד המוצרים הנקנים ביותר בקיץ - תרסיס הגנה מפני קרינת השמש: האם הכמות הנקובה על האריזה באמת שם או שאולי מדובר רק באוויר חם?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

למרות שהמומחים מזהירים שתרסיס ההגנה פחות עמיד בפני זיעה מאשר הקרם, ולכן הוא גם מספק הגנה נמוכה יותר מפני השמש, כ-50% מהצרכנים מעדיפים לרכוש דווקא אותו. ככל הנראה בשל העובדה שהשימוש בו נוח יותר ולא מותיר סימנים. כך או כך, מעבר ליתרונות ולחסרונות הרפואיים - יצאנו לבדוק האם אתם מקבלים את מה ששילמתם עבורו.

לצורך הבדיקה שלחנו למעבדה את ששת המותגים הפופולריים בשוק. על האריזה של כל המוצרים צוין כי הבקבוק מכיל 200 מ"ל, אך בפועל מצאנו תוצאות שונות ומגוונות. כמו כן, חשוב לציין כי בכל בדיקה תיתכן סטייה של 5 מ"ל פחות או יותר.

ים, חוף ים, רחצה (צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות)
צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות

התחלנו עם תרסיס ההגנה של ד"ר פישר - החברה המובילה בשוק בתחום מקדמי ההגנה, שם מצאנו תכולה של 195 מ"ל - כמות תקינה לחלוטין. גם בספריי של "ניוואה" מצאנו תכולה קרובה למה שהובטח על האריזה - 194 מ"ל. אך מתוך שש החברות שבדקנו רק שני התרסיסים הללו עמדו במבחן.

ב"סקין גארד" של חברת "קרליין", תרסיס שניתן למצוא בכל רשת פארם וגם ברשתות השיווק השונות, מצאנו רק 162 מ"ל - כמעט 40 מ"ל פחות מהמובטח. ב"לייף" של "סופר-פארם" מצאנו רק 153 מ"ל בתוך הבקבוק - פער של 25% ממה שהובטח על האריזה.

גם ברשת "חצי חינם" הוציאו לאחרונה ליין משלהם ומוכרים את התרסיס "פרפרקט קידס" במחירים זולים יחסית לשוק. אך בבדיקה שערכנו מצאנו רק 138 מ"ל באריזה - פער של יותר מרבע. כמו כן, בתרסיס שנמכר ברשת "שופרסל" מצאנו 174 מ"ל בלבד בתוך הבקבוק בעוד שעל האריזה הובטח לנו 200 מ"ל.

ההבדל אומנם נראה קטן, אך אם מכפילים זאת בעשרות אלפי תרסיסים - מדובר בלא מעט כסף. נראה כי החברות השונות מבטיחות לנו משהו אחד על האריזה אך מוכרות משהו אחר - ואנחנו הצרכנים ממשיכים לשלם, פשוט כי אין לנו ברירה.

תגובת שופרסל: "התכולה המופיעה על האריזה מתייחסת לִכלל המוצר לרבות גז ורכיבים נוספים".

תגובת חצי חינם: "מבדיקתנו היסודית עולה שהמוצר מכיל 200 מ״ל בדיוק, כפי שמצוין על גבי האריזה. ייתכן שהבדיקה שנערכה אינה מכילה את כלל הרכיבים שבמוצר".

תגובת לייף: "מקדמי ההגנה של לייף מכילים 200 מ"ל ככתוב על אריזות המוצרים וכמאושר על ידי משרד הבריאות.  הפורמולה הייחודית של המוצר משלבת גם גז, שמעניק למוצר מספר יתרונות".

תגובת סקין גארד: "מוצרי סקין גארד מכילים 200 מ"ל חומר ובין היתר כוללים גם רכיב של גז שיש לו יתרונות על פני הטכנולוגיות המתחרות".