הנחיות להפלות. באדג'ט
הנחיות להפלות. באדג'ט | צילום: צילום מסך, חדשות

השכרת רכבים – לא לערבים? בחברת השכרת הרכב "באדג'ט" הוציאו בחודש שעבר הנחיה לעובדים שלא להשכיר רכבים למגזר הערבי בבאר שבע ובאשדוד. כחודש לאחר הפרסום בחדשות, אתמול (חמישי) היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות התערבה בנושא - ודרשה מהחברה להפסיק את הפלית המגזר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בימים האחרונים נגנבו מספר רכבים בדרום", נימקו את ההחלטה בהודעת דוא"ל פנימית שהגיעה לידי"החדשות Online ופורסמו בחודש שעבר. "בנוסף, חזרו מספר רכבים ניזוקים, ולקינוח היה גם עימות באחד הסניפים. הוחלט באופן חד משמעי שרוצים לצמצם הפסדים, ולכן אנו לא משכירים רכבים בכלל ללקוחות מהמגזר בסניפי באר שבע ואשדוד", נכתב בפירוש בהודעה (ההדגשה במקור). "אם צריך תבקשו כתובת מדויקת (כפר X זה לא כתובת מדויקת), בטח לא לעשות חיוב בפועל. מתעקשים אתכם ולא מוותרים? קחו פרטים, והבטיחו תשובה תוך 24 שעות".

ההודעה שנשלחה לעובדים
ההודעה שנשלחה לעובדים | צילום: חדשות

"התקבלה פנייה ממנה עולה חשד כי חברת באדג'ט ישראל ביצעה עבירה", נכתב בפנייה ששלח היום ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה זנה. לדבריו, ההודעות מעלות חשד לעבירה על חוק איסור הפליה במוצרים, שירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, "לאחר שהתברר כי בהודעות דואר אלקטרוני שהופצו לעובדי החברה הנחתה ההנהלה להפלות באופן גנרי אזרחים מקבלי שירות מהציבור הערבי".

עו"ד זנה כתב למנהל חברת באדג'ט ישראל, מוני בר: "אחד הביטויים המובהקים של התנהלות גזענית היא הכללה וכתוצאה מהכללה זו- נקיטת מדיניות ענישה קולקטיבית. ככל שהדברים נכונים, החברה החליטה למנוע מתן שירות ציבורי לאזרחים ערבים ולהתעמר בהם בשל מוצאם. התייחסות שלילית זו לאזרחים ערבים, באופן מכליל, מציגה מצג כאילו כלל הציבור הערבי בעייתי, ונקיטת ענישה קולקטיבית זו היא פסולה וגזענית".

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות דרש מהחברה "להפסיק לאלתר כל הפליה כלפי אזרחי המדינה ממוצא ערבי בפרט וכלפי כל אדם בכלל, ולהוציא הנחיה ברורה כי אין להפלות שירות על רקע גזעני". כמו כן היחידה פנתה למפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, בבקשה שיורה על פתיחה בחקירה נגד חברת באדג'ט בגין חשד לעבירה לפי חוק איסור הפליה.