הקרב יגיע לבג"ץ? (צילום: חדשות)
עתרו לבג"ץ - "ג'ול" | צילום: חדשות

חברת "ג'ול" המשווקת את הסיגריה האלקטרונית בארץ הגישה ביום חמישי עתירה לבג"ץ נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן שר הבריאות יערב ליצמן ומשרד הבריאות, בדרישה לביטול הצו על ייבוא ושיווק המוצר בישראל. בעתירה נכתב כי מדובר בצו פסול בכל קנה מידה ומכוון באופן סלקטיבי לחברת "ג'ול" ולמוצר שלהם בלבד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"למעשה הצו מותיר את הדלת פתוחה לרווחה למתחרים למכור מוצרים דומים ולהמשיך לעשות ככל העולה על רוחם", כתבו לבג"ץ. "לא תוכל להתקבל כל מסקנה אחרת פרט לקביעה שכל ההתנהלות בעניין נעשתה תוך חריגה מכל הכללים והחובות המוטלים על רשות שלטונית, ובאופן המחייב פסילתו המיידית של הצו הנדון".

לדברי נציגי החברה, מדובר במסע רדיפה חסר מעצורים, שבו הרשות המחוקקת לא בחלה בשום אמצעי ודרסה ברגל גסה זכויות יסוד. לטענתם, בתוך בפרק זמן קצר פעלה הממשלה בכמה חזיתות במקביל - הן בכנסת בהליך חקיקתי והן בהליך מנהלי, במטרה לעצור באופן מיידי את שיווק הסיגריה. זאת, תוך פגיעה חמורה בחופש העיסוק וזכויות קנייניות.

לאיסור שעליו חתם נתניהו הוביל סגן השר ליצמן, והוא אמור להיכנס לתוקפו בעוד כשבועיים. הסיבה לאיסור: מדובר במכשיר עם ריכוז ניקוטין גבוה במיוחד, ואנשי משרד הבריאות קבעו שיש בו "סכנה בריאותית חמורה לציבור" מאחר שסכנת ההתמכרות אליו היא גבוהה במיוחד.

בארה"ב המכשיר פופולארי במיוחד בקרב בני נוער. באיחוד האירופי כבר קיים איסור דומה לזה שעכשיו יהיה בישראל. "ג'ול" עצמה ניסתה למנוע את המהלך הזה אך נכשלה.

כעת צצות בעיות מספר: סביר להניח שתהיה התנפלות על המלאי הקיים עוד לפני היכנס הצו לתוקפו. חמור מכך, יש חשש להתפתחות של שוק שחור סביב "ג'ול", שהרי יש מקומות בעולם שעדיין ניתן לרכוש אותו. על כל פנים, במשרד הבריאות מקווים שהמהלך הזה יבלום את הטרנד החדש.

 צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/