צילום ארכיון (צילום: דוברות משרד הכלכלה)
צילום ארכיון | צילום: דוברות משרד הכלכלה

בימים הקרובים צפוי משרד האוצר להוריד את המכסים על מוצרי תינוקות ומשקפיים במסגרת תכנית "נטו משפחה" מאפריל האחרון. הורדת המכסים על בגדי תינוקות שהובטחה נתקלה בקשיים, ובינתיים רשות המסים ומשרד האוצר מנסים לספק חלופות. "אין שום סיבה בעולם שיהיו מכסים", אומר השר כחלון. "אם זה תלוי בי, ובלי לפגוע בתעשייה המקומית, הייתי מוריד את כל המכסים ואת כל מסי הקנייה שקיימים היום בארץ".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אז כיצד יורגש השינוי בכיס? לאחר החג יבוטל המכס בגובה של 12% על משקפיים, מוצצים, בקבוקים, כסאות אוכל, הליכונים ונדנדות. על מנשאים לתינוקות יבוטל המכס בגובה של 6%. הכנסות המדינה מתשלום מכס על מוצרים אלו עומדות על 44.5 מיליון שקלים.

"אם אני נותן את ההנחה הזאת ליבואן, הוא מוריד את ההנחה הזאת לבעל החנות, ובאופן טבעי הוא יוריד את זה לצרכן", שלמה איבגי, יבואן מוצרי תינוקות מחברת "דורון ייבוא וייצוא". לדבריו, המוכר לא עושה זאת מטוב לבו: "הוא רוצה להישאר עם ההנחה הזאת, אבל בסופו של דבר הוא לא יכול להישאר איתה כי השוק כופה עליו תחרות".

אחת הטענות המרכזיות נגד החלטת האוצר היא כי העלויות הגבוהות ביוצר עבור הורים נובעות דווקא מרכישת חיתולים, מוצרי מזון לתינוקות ועגלות, שם לא צפוי כל שינוי בעלויות. לפי נתוני חברת "דן אנד ברדסטריט", מחירי מוצרי התינוקות בישראל גבוהים בעשרות אחוזים ביחס לאירופה ולארה"ב, בין השאר בעקבות ריבוי הידיים בשרשרת האספקה והעלויות הגבוהות של מיסים וקבלת תקנים ישראלים למוצרים.

אחת הביקורות הנוספות על שר האוצר היא כי הוא נמנע בכל צורה מהעלאת מיסים. כך למשל במקרה המונח על שולחנו בימים אלו של הסיגריות המגולגלות, כאשר גורמים בכירים במשרד הבריאות ומשרד האוצר קוראים להעלות את המס, בדומה לסיגריות רגילות - שר האוצר נמנע מהחלטה. הרבה יותר פשוט להיות מי שמחלק כסף מאשר זה שלוקח אותו.