בטעם שוקולד, בתוספת שקדים או במילוי ריבה: בין שמדובר במאפה או בעוגה קרה , מחלקת המאפים היא אחת המחלקות הרווחיות בכל בתי הקפה והמרכולים בארץ. הסיבות לכך הן רבות: הריח המגרה, המראה המפתה ובעיקר - ההבטחה שהמאפים טריים ונאפים מדי יום. אלא שהמצלמה הנסתרת שלנו מגלה שבחלק מהמקרים אותם המאפים נשמרים במשך 4 ימים, ולפעמים גם לא בסביבה כל כך נקייה שכוללת זבובים וחרקים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במהלך השבועות האחרונים תיעדנו את המתרחש ברשתות הקפה והמרכולים הגדולים בישראל, והתוצאות - מטרידות למדי. אז באילו רשתות באמת מקיימים את הבטחת הטריות ואיפה יש הטעייה ברורה של הציבור?

התחלנו מרשת ארומה תל אביב שמונה 40 סניפים ברחבי העיר. רוב המאפים היבשים ברשת מוצגים בוויטרנה פתוחה, ללא קירור, במשך כל היום. לכן הגענו לסניף עזריאלי כדי לבדוק האם המאפים שלא נמכרו בסוף היום נזרקים או נשמרים גם למחר.

רשת ארומה, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
רשת ארומה, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

כשבאנו כלקוחות רגילים מן השורה, נאמר לנו שהמאפים המוצעים למכירה הם תמיד טריים, ואלה שלא מספיקים להימכר - נזרקים באופן קבוע לפח. אלא שאז החלטנו ללכת צעד אחד קדימה ולבדוק את הנושא יותר לעומק. הצגנו את עצמנו כנשים בהיריון - כאן הרגישות היא כבר הרבה יותר ברורה ולפתע שמענו מהמוכרת שחלק מהמאפים, כמו הבראוניז, כדורי השוקולד והאלפחורס - נשמרו במקרר מאתמול. ולא רק זה - בוויטרינה מצאנו גם זבובים וחרקים על המאפים.

לדברי עו"ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן "אם אומרים לי כצרכן שהמאפה הזה הוא מהיום ובפועל הוא לא מהיום - אז זה בוודאי אי גילוי פרט מהותי בעסקה, אבל זה גם שקר, זה פשוט אי אמירת אמת וזו הטעיה באופן הכי ברור שיכול להיות".

רשת לנדוור, ארכיון (צילום: החדשות)
רשת לנדוור, ארכיון | צילום: החדשות

המשכנו לרשת לנדוור שמונה 62 סניפים ברחבי הארץ וגם כאן, בסניף לנדוור עזריאלי, מצאנו הטעיית צרכנים על פי הרשות להגנת הצרכן. בכניסה לסניף מוצגות עוגות מפוארות ומאוד יקרות, עוגות שוקולד וגבינה שכוללת רכיבים רגישים ולכן בעלות חיי מדף קצרים. לעומת המאפים האחרים - הטריות כאן חשובה מתמיד. לפי מנהל הסניף, אין שום סיבה לדאגה שכן, לדבריו "אחרי יום שלם העוגות נזרקות".

אלא שכשהגענו לאותו הסניף עם מצלמה נסתרת והצגנו את עצמו שוב כנשים בהיריון - נאמר לנו על ידי המוכרת שהעוגות שלא נמכרו מוחזרות למקרר ונשמרות כך במשך 4 ימים.

המשכנו לבית הקפה השלישי מרשת ארקפה שנחשבת לאחת היקרות בישראל ומגלגלת 250 מיליון שקלים בשנה. הגענו לאחד מסניפיה בתל אביב - גם הוא בקניון עזריאלי, שמציע מאפים לא זולים בכלל, כ-30 שקלים בממוצע ליחידה.

רשת ארקפה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
רשת ארקפה, ארכיון | צילום: חדשות 2

כשהצגנו את עצמנו כלקוחות רגילים, הובטח לנו שמלאי המאפים מתחדש בכל יום - וכל מה שלא נמכר נזרק בסוף כל יום. אלא שכשהצגנו את עצמו כנשים בהיריון - המוכרת הודתה שהמאפים מוחזרים למקרר בסוף היום ומוצגים מחדש בוויטרינה ביום למחרת.

אילוסטרציה (צילום: החדשות)
אילוסטרציה | צילום: החדשות

מרשת ארקפה נמסר בתגובה: "המאפים נאפים במקום על בסיס יומי ומוגשים ליום עבודה אחד ובסיומו נזרקים. ישנם קינוחים אישיים ועוגיות שתוקף חיי המדף שלהם ארוך יותר".

מלנדוור נמסר: "על פי הוראות היצרן, ניתן להגיש את עוגת השוקולד עד כ-72 שעות ואת עוגת גבינה עד כ- 48 שעות וזאת לאחר הפשרה מבוקרת. כמו כן, כל העוגות ברשת מפוסטרות ומתאימות לנשים בהיריון. מענה המלצרים יחודד בהתאם".

מ"ארומה תל אביב" נמסר: ״חלק מהמוצרים נאפים במקום וחלקם מוצרים מוכנים שהרשת רוכשת באמצעות ספק חיצוני. נוהלי הרשת בנושא ברורים וכל המאפים אשר נאפים בסניפי הרשת נזרקים בסוף היום ואילו המוצרים המוכנים ניתנים לשמירה ליום נוסף ".