קרן "הגשמה" היתה ההבטחה הגדולה של אבי כץ, האיש שהכניס לחיינו את "קופיקס" ונכנס בסערה לשוק ההון. בדומה לרשת בתי הקפה, גם כאן הניסיון היה לפנות ההמונים - או ליתר דיוק אל האדם הפשוט שיבוא להשקיע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כץ תועד מציג בפני המשקיעים הפוטנציאלים תחזיות נפלאות. "מתברר שאפשר לעשות 20-30-40 אחוז בשנה", אמר בכנסי גיוס משקיעים. "זה אפשרי. קונים מגרש, מממנים קבלן, לוקח חצי מהרווח ומ-4 מיליון עושים תוך שנתיים 8 מיליון".

ד"ר עופר בשרי השתכנע, והשקיע בשלושה פרויקטים של קרן "הגשמה". "ישבתי במשרדים אצלם והפגישה היתה מלאת חיוכים והסברים", סיפר. "הסבירו שם שזו השקעה פנטסטית". על סמך הצפי לתשואות הגבוהות, הוא השקיע בסך הכול 402 אלף שקלים. שתי השקעות הסתיימו ברווח נמוך מהצפוי. "זה כסף שחסכתי לפנסיה. הפנסיה שלי מאוד קטנה והכספים האלה חיוניים".

מעדויות שהגיעו לידינו עולה שגם בפרויקטים נוספים של קרן הגשמה של אבי כץ אין כל קשר בין הצפי לתשואה החלומית לבין מה שקבלים בפועל. "אף אחד לא קיבל למעשה את מה שמופיע שבמצגת", סיפר משה, משקיע בקרן. "הגרוע הוא שזה רחקו מאוד מזה. הבעיה היא לא עם התשואות אלא עם מה מציגים לך במצגת לעומת מה שיוצא בפועל".

"נוטים לראות רק את הדברים האטרקטיביים"

"הקושי הוא שההשקעות מתוארות במסמכים של מאות עמודים", הסבירה ד"ר לאה פסרמן יוזפוב, מומחית לדיני תאגידים וניירות ערך. "הציבור הרחב לא קורא את המסמכים האלה בכלל ולכן אנשים נוטים לראות את הדברים האטרקטיבים כמו אחוזי תשואה מאוד גבוהים".

בשרי לא הצליח לקבל תשובות ממנהלי התשובות של הקרן, אז ניסינו בעצמנו. ביקרנו במשרד הקרן בפתח תקווה, שם פגשנו את חנן שמש יו"ר הקרן. "על פי נתונים שעשינו בתשקיף החזרנו מעל 700 מיליון שקלים בתשואה ממוצעת של 14%", הסביר. "זה נכון שבין הפרויקטים היו גם כאלה עם 0 אחוזי תשואה והיו כאלו גם עם יותר מ-20". הוא שלל את האמירה לפיה הקרן שבראשה הוא עומד מוכרת "חלומות" למשקיעים. "אנחנו לא מוכרים לוקשים, אנחנו מראים מה שאנחנו עושים ואנשים מקבלים את כל החומר, אף אחד עוד לא הפסיד אצלנו כסף. יש לנו אלפי משקיעים שהשקיעו איתנו. הרוב המוחלט מרוצה וממשיך".

לפני כשנה הרשות לניירות ערך כבר דרשה מהקרן להוריד פרסומים באתר האינטרנט שלה המבטיחים תשואות דו ספרתיות. אין בהתנהלות הקרן עבירה על החוק. הבעיה היא הניסיון לכוון לקהל משקיעים רחב ולא מנוסה, שלא מבדין בין הבטחה לצפי, וכשאומרים לו 21 אחוזי תשואה הוא חושב שזו השקעה מצוינת ולא תמיד מבין את הסיכונים.

מקרן "הגשמה" נמסר בתגובה: לפי התשקיף, עד לסוף מרס הוחזרו למשקיעים מעל 700 מיליון שקלים, בלמעלה מ-75 השקעות בתשואה ממוצעת של 14% לשנה נטו למשקיע, כאשר הממוצע כולל ארבע השקעות בהן הוחזרה הקרן בלבד ללא תשואה. עד היום לא הייתה אף השקעה בה משקיע הפסיד את כספו או חלקו - למרות שאין הבטחה שמקרה כזה לא יקרה בעתיד. התשואה הסופית למשקיע מושפעת מגורמים שונים. נדגיש שפרויקטים אחרים הניבו תשואה גבוהה יותר מהמצופה.