זוגות צעירים רבים שידם אינה משגת לרכוש דירה משלהם קפצו על ההזדמנות ונרשמו למיזם החדש בגליל ים שבהרצליה, המשכיר בפרויקט מגורים דירות לטווח ארוך, עם ביטחון לגבי מחיר השכירות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בחמישה בניינים הנבנים על ידי חברת אפריקה ישראל, והציבור הופנה לאתר האינטרנט שנפתח על ידה, שם מפורטים נהלי ההגרלה ומופיעים ההסכמים עליהם יידרשו לחתום המשתתפים שיעלו בגורל, שנוסחו על ידי המדינה.

עיון בתקנון המתפרש על שני עמודים, העלה שורה של תנאים נוקשים שהדיירים העתידיים יצטרכו לעמוד בהם. כל חריגה מהם תהווה הפרה יסודית של ההסכם בין הדיירים לחברת אפריקה ישראל המפעילה את הפרויקט מטעם המדינה.

המחירים - נמוכים. התנאים - נוקשים
המחירים - נמוכים. התנאים - נוקשים | צילום:

יום הולדת בגינה? רק אם ניתן לכך אישור

למשל, לשוכר אסור לבצע כל שינוי בדירה ללא אישור בכתב מהיזם - כולל התקנות של סבוניה במקלחת או גוף תאורה. סעיף אחר אוסר בפירוש על שימוש במתקן צלייה (דוגמת מנגל) בתחומי הפרויקט. אסור להשתמש במנגל במרפסות השמש, בחצרות ובכל מקום אחר בפרויקט.

סעיף נוסף מונע חגיגת ימי הולדת בגינות ובשטחים הציבוריים בפרויקט ללא קבלת אישור מראש ועמידה בדרישות ובהנחיות של החברה. כמו כן, כל דייר יוכל להחנות בחנייה הפרטית של דירתו רק רכב אחד מסוים עליו יודיע מראש ליזם. כל רכב אחר, בין אם בבעלותו של הדייר ובין אם בבעלותו של אחד מאורחיו לא יוכל לעמוד בחנייה הפרטית שלו.

סעיף 22 בתקנון הוא הסעיף הדרקוני ביותר, ובמיוחד כשמדובר בהסכם לשכירות במיזם ציבורי. הסעיף מאפשר ליזם לשנות באופן חד צדדי את הוראות התקנון כפי שימצא לנכון, וללא קבלת הסכמת הדיירים.

כחלון. לאן נעלמו הנתונים? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
"צריך היה לנהל מו"מ למען הצעירים". כחלון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

"המדינה לא חשבה על האינטרס של הזוגות הצעירים"

מעיון ביתר נהלי ההגרלה לפרויקט הדיור המדובר, עולה כי המשתתפים בהגרלה לא יתמודדו על דירה עם מספר חדרים מסוים, אלא על כל הדירות באופן אקראי. בכך, למעשה, עשוי זוג ללא ילדים לזכות בדירת ארבעה חדרים, ואילו זוג אחר עם שלושה ילדים עשוי לזכות בדירת שני חדרים בלבד.

"הזוגות הצעירים האלו לא יוכלו לנהל משא ומתן מול היזם", אמרו לחדשות 2 Online עו"ד תומר שילה וארז משעל, שעברו על החוזים ונהלי ההגרלה. "המדינה הייתה אמורה לנהל אותו עבורם. צר לנו שנציגי המדינה לא חשבו על האינטרסים של הזוגות הצעירים".

"אין לנו טענה כלפי אפריקה ישראל", הם הוסיפו. "זו חברה פרטית שזכתה במכרז. הטענות שלנו הן כלפי החברה הממשלתית 'דירה להשכיר', שבאחריות משרד האוצר, שהייתה אמורה לייצג את הציבור ולא עושה זאת. החוזים האלה דרקוניים ולא סבירים".

מדירה להשכיר נמסר בתגובה: "לראשונה בישראל, בפרויקטים של שכירות ארוכת טווח המנוהלים על ידי 'דירה להשכיר', מוצעות דירות חדשות להשכרה לטווח ארוך, זאת כשהפרויקט כולו מיועד להשכרה. במסגרת זאת, מוצעות דירות בשכר דירה מפוקח לזכאים, בהנחה של 20% ממחיר השוק. פרויקטי הדיור לשכירות ארוכת טווח מכוונים להעניק לדיירים חוויית דיור ברמה גבוהה ביותר ובמחיר הוגן. לצורך כך מגובשים כללים שיסייעו לשמור על איכות מגורים ברמה גבוהה ונעימה.

"נציין כי כל הדירות מגיעות ברמת אבזור גבוהה ופיתוח סביבתי מלא ושחברת תחזוקה מטעם יזם הפרויקט מבצעת תחזוקה לאורך כל תקופת השכירות, על פי דרישות תחזוקה קפדניות. באשר לחוזה - חוזה השכירות הוגן ומאפשר לשוכרים ליהנות משכר דירה קבוע לאורך שנים, ביטחון כלכלי ורמת שירות גבוהה. החוזה תואם את מורכבות הפרויקט ואת הצורך בשמירה על תנאים סביבתיים טובים, לתקופה ממושכת, תוך שמירה על רווחת הדיירים המתגוררים בפרויקט.

"באשר לסדרי ההגרלה - כללי ההגרלה ידועים ומפורסמים מראש וההגרלה עצמה מתבצעת בפיקוח עו"ד ורו"ח, בשקיפות מלאה לכל המשתתפים. מי שנרשמים להגרלה לא יידרשו להתחייב מראש בעת ההרשמה, לסוג וגודל הדירה המועדף עליהם. מי שיזכו בהגרלה - על פי דירוגם בהגרלה שתתבצע, יהיו  רשאים לבחור את הדירה המתאימה ביותר עבורם ולצרכיהם, מתוך סל הדירות שטרם הושכרו לזוכים שדורגו ובחרו את בחירתם לפניו.

"נדגיש כי אחת ממטרות הפרויקטים לשכירות ארוכת טווח, היא להשפיע על  שוק השכירות בישראל - המורכב כיום ממשכירים פרטיים בלבד, להגדיל את היצע הדירות ולגוון את מתכונות המגורים העומדות כיום בפני הציבור".