חברת "אדמה" והבעלים אורן קובי, יזם צעיר מלוד בן 34 בלבד, הציעו הצעה שנדמה שאי אפשר לסרב לה. תיווך קרקע חקלאית על חוף הים בצפון ת"א שעוד רגע, כמה שנים לכל היותר, תופשר לבנייה ואז תזכו לקבל דירה במחיר מוזל בזמן שמחירי הדיור ממשיכים לעלות. אבל בחלק מהמקרים, מדובר בחלום ושברו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במספר כתבי תביעה שהוגשו לבית המשפט נכתב כי החברה הבטיחה קרקע חקלאית שתהפוך בהרף עין לדירת 5 חדרים, בידיעה שהחולמים יגלו שחלומות לא תמיד מתגשמים ואם לא די בכך, כל זה מלווה בשיטת שיווק אגרסיבית.

"המעשים שתוארו לי על ידי הלקוחה העלו חשד ממשי לפלילים", מסביר עו"ד אבי סולומון המייצג את טל קולנדר מול חברת "אדמה". "הם לוקחים את הכסף במקום לחשבון נאמנות סגור, לחשבון החברה. למחרת כשאתה מבקש לבטל את ההסכם ולמעשה אתה אמור לקבל את הכסף מחשבון הנאמנות הסגור מסתבר שהכסף כבר לא שם, זה כסף שאדמה כבר מתגלגלת איתו".

בכתבי תביעה עלו טענות קשות כלפי "אדמה": מכירת אותו נכס לשני רוכשים, אי רישום הערת אזהרה, כספים שלא עברו לחשבון נאמנות מסודר אלא למימון הפעילות השוטפת של החברה, הבטחות, לחצים שמופעלים, ויחס פוגעני כלפי עובדים לכאורה. עוד נכתב בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בת"א ונסגר בפשרה, כי מדובר ב"חברה המנצלת את מצוקת הדיור וחוסר ניסיונם של אנשים תמימים על מנת לגרוף רווחים על חשבונם".

דוגמא נוספת להתנהלות בעייתית של החברה היא שבשנת 2014 חברת אדמה העניקה חסות בעלות כוללת של 1.6 מיליון שקלים לקבוצת הכדורסל של מכבי ת"א ואורן קובי מתהדר בקשריו עם אלי דריקס המנכ"ל. בחודש אוגוסט האחרון הודיע ניר ישראלי, סמנכ"ל המכירות לעובדים להתחיל לשווק חלקה מסויימת בצפון ת"א- חלקה השייכת למכבי ת"א. דריקס מכחיש שניתן היתר לחברת אדמה לשווק את הקרקע ועל כן נשאלת השאלה, מדוע ניתנה ההוראה לעשות זאת? מדוע משווקים לדיוק קרקע שהייעוד שלה הוא ספורט, נופש ומלונאות?

"אף אחד שקונה פה קרקע לא יכול לדעת בוודאות שהוא יישאר בסוף עם דירה למגורים", אומר אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי מקרקעין ישראל. "בהחלט ייתכן שמה שהוא יקבל אלו דברים אחרים ושונים בתכלית, אם זה מלונאות, משרדים אולי מסחר".