חג שמח! ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

משרדי האוצר והחקלאות פועלים להוזיל שורה של מוצרים לקראת חג הפסח - האם זה יבוא לידי ביטוי בכיס של כולנו? היום (שני) הודיעו רשמית שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל על יוזמה חדשה להורדת מחירי המזון לפרק זמן מוגבל. במסגרת המהלך החקלאים יפוצו בעד 78 מיליוני שקלים, בתמורה להסכמתם להוזלת מחירים ולייבוא.

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

אז מה פרטי היוזמה? יבוטלו המכסים על ייבוא של דגים קפואים, על מנת לאפשר הפחתת מחירים ב-15-20 שקלים לקילו: 3,500 טונות של דג אמנון קפוא ו-500 טונות של קרפיון ובורי ייובאו ללא מכס. כמו כן יבוטלו המכסים על ייבוא שמן זית - צעד שצפוי להוביל לייבוא של כ-2,000 טונות בשלושה חודשים ולהפחתת מחירו של שמן זית ב-6-8 שקלים לקילו.

במקביל, החקלאים התחייבו לשווק תפוחי אדמה, כרוב וגזר במחיר זול של בין 1.5-2 שקלים לרשתות השיווק, כדי לאפשר לשווק אותן לצרכן במחיר נמוך בהרבה. כמו כן  יבוטלו המכסים על ירקות קפואים (עד עשרת אלפים טונות), במטרה להפחית את המחירים בכ-10%. 

גם מכסת ייבוא הבשר הטרי תוגדל בהיקף משמעותי כדי להפחית את מחירו - וגם תיפתח מכסה לייבוא גבינות קשות, בשר כבש וירקות טריים כדי לבלום עליית מחירים אפשרית. במשרדים הדגישו כי כל הצעדים האמורים יבוצעו בכמויות מוגבלות ולזמן מוגבל, וציינו שהצווים צפויים להיחתם מחרתיים.

כחלון. לאן נעלמו הנתונים? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
"הבטחנו וקיימנו". כחלון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

"מתגייסים למען הציבור"

שר האוצר משה כחלון בירך על המהלך: "הבטחנו להילחם להורדת יוקר המחייה בישראל בכל החזיתות, וזה צעד משמעותי שיוביל להורדת מחירים כבר בחג הפסח הקרוב. המצב שבו אזרחים רכשו עגבניות ירוקות במחירים מופקעים בחגי תשרי לא יכול לחזור על עצמו בפסח".

כחלון הוסיף כי "מדובר בצעד ראשון ומשמעותי בתכנית גדולה של פתיחת השווקים לייבוא במטרה להוזלת יוקר המחייה בישראל. במקביל אנחנו נדאג לפיצוי הולם לחקלאים ונשמור על הענף החשוב הזה". השר אריאל הוסיף: "פועלים לספק תוצרת טרייה ואיכותית, תוך הפחתת העלות לצרכן ומתן רשת ביטחון לחקלאים".

אין תמונה
"פועלים לספק תוצרת טרייה". אריאל

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, הוסיף כי "הדבר החשוב הוא לקדם את התכנית האסטרטגית ארוכת הטווח כדי שהחקלאים יחזרו להתפרנס בכבוד והצרכן הישראלי יקנה תוצרת חקלאית טובה במחירים הוגנים". מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, הדגיש: "אנחנו מתגייסים למען הציבור ונפעל להורדת מחירים לחג הפסח. מילה שלנו זו מילה".