אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
"אנו מצויים בראשיתה של מהפכה", ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

עם ההוזלה בתעריף החשמל שנכנסה היום לתוקפה (ראשון), מציינים היום בחברת החשמל את סיום המשבר שפקד את החברה בשנים האחרונות בענף הדלקים ורושמים שיפור משמעותי באיכות תהליך ייצור החשמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברשות החשמל מביעים היום סיפוק מהוזלת תעריף החשמל ב-10%, זאת בהתחשב בתכנית החירום שבמסגרתה פעלו בחברה בשלוש השנים האחרונות.

עם פיצוץ צינור הגז ממצרים בשנת 2012 נאלצה חברת החשמל לייצר חשמל מדלקים חלופיים, לרבות סולר ומזוט, שנחשבים ליקרים ולמזהמים יותר. "החברה סיימה שלוש שנים של משבר דלקים שהציבור כמעט ולא היה מודע לו, זאת בזכות ניהול אחראי אשר מנע הפסקות חשמל רחבות היקף", אמר היום יו"ר רשות החשמל, יפתח רון-טל. "מהיום תורגש מהפכת החשמל בכל בית בישראל. כל מגה וואט שחברת החשמל מייצרת הוא זול יותר ונקי יותר".

ברשות החשמל מסבירים כי העלויות הכבדות בסל הדלקים מנעו את הירידה בתעריפי החשמל בשנים האחרונות, ואילו כיום משהמימון התאזן, הציבור מקבל חשמל נקי וזול הרבה יותר.

בשנת 2012 כ- 63% מהחשמל יוצר באמצעות פחם, כ- 23% באמצעות סולר ומזוט ורק כ- 14% באמצעות גז. המשק הישראלי מייצר היום כ- 60% חשמל מגז. מה שהשלים את התפנית היה הזרמת הגז משותפות "תמר" בסוף מרץ 2013.

"תעריף החשמל בישראל ביחס למדינות אירופה נמוך ולא משקף את השירות האיכותי אותו מקבל ציבור הישראלי", אמר היום מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן. "חשמל הוא אחד המוצרים הכי לא מובנים מאליו בתהליך הייצור והאספקה וישראל נהנית משירות איכותי במחיר שווה לכל נפש".