החשבון יתייקר (צילום: Dzmitry Held, Shutterstock)
לא יוכלו לסגור לנו את המים, ארכיון | צילום: Dzmitry Held, Shutterstock

חדשות טובות לצרכנים: מ-31 במארס לא יוכלו עוד תאגידי המים לנתק את החייבים מהאספקה השוטפת, כפי שנהגו לעשות עד כה באופן בלעדי, גם ללא ראיות כי החייבים מתחמקים מתשלום החוב. "צרכן ביתי לא ינותק מאספקת המים בשל אי תשלום", נקבע בוועדת הכלכלה שאישרה היום (חמישי) את התקנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את כללי תאגידי המים, העוסקים בניתוק אספקת מים או שירותי הביוב לאזרחים. אישור הכללים נועד לשנות את המציאות הנהוגה כיום, שבה רשאים תאגידי המים לנתק לקוחות בעלי חייב בהתאם לשיקול דעתם הבלעדי. אישור התיקון בכללי התאגידים התאפשר לאחר שרשות המים קיבלה את עמדת ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא, ולפיה יש להקים ועדה מייעצת למנהל רשות המים, שבה יכהנו חמישה נציגי ציבור בעלי רקע חברתי ומשפטי.

"אני שמח שסוף סוף שמנו קץ לחרפה של ניתוקי מים במדינת ישראל, שפגעה באוכלוסיות החלשות שאין ביכולתן לעמוד בתשלומים החודשיים", אמר היום יו"ר הוועדה, ח"כ אבישי ברוורמן. "אינני יכול לחשוב על זכות בסיסית יותר מאשר מים".

בהתאם לשיטת ההתנהלות החדשה מול החייבים, יידרשו התאגידים להגיש לוועדה המיוחדת בקשות ניתוק ללקוחות אשר צברו חוב של יותר מ-1,000 שקלים, וכן יתבקשו להוכיח כי ניסו לגבות את החוב בכל האמצעים האחרים. הוועדה תבחן את כל החומרים והיא זו שתמליץ למנהל הרשות אם לאשר או לדחות בקשה לניתוק מים.

עוד נקבע כי הוועדה המייעצת תיידע צרכן שהוגשה בקשה לנתקו על זכותו להציג את טענותיו בכתב ותהיה רשאית להזמינו לשטוח אותן בפניה. עם זאת, ביוזמת הוועדה נקבע כי מה-31 במרץ 2016, שנה ממועד כניסת התקנה לתוקפה, תחויב הוועדה לאפשר לכל צרכן להופיע בפניה.