לידיעת השר המיועד משה כחלון: לקנות דירה לפני שש שנים היה כמו למלא כרטיס לוטו ולזכות בפרס הראשון. מחירי הדיור עלו מאז 2009 ב-53%. מי שקנה בזמן נדל"ן עשה, על הנייר, רווח שיכול להגיע למיליונים. אז, חיפשנו בשוק דירות שעולות פחות ממיליון שקלים. השבוע חזרנו לרוכשים של אותם דירות, שרכשו אז דירות זולות והיום הפכו על הנייר לעשירים הרבה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שי ברוך קנה ב-2009 דירה בצור יצחק. אז הוא קנה את הדירה על הנייר, כשהיישוב שבשרון היה בימיו הראשונים. היום המנופים עובדים ביישוב במרץ, אבל מחירים כמו אז לא נמצאים. "זה היה בזמן הנכון, היום אין שום סיכוי שהיינו יכולים לקנות את הדירה הזאת", הוא מודה. "היום הדירה הזאת שווה 1.3 מיליון, אז קניתי את הדירה ב-880 אלף שקל - זינוק של 42%. יש תחושה של מזל, הרי הייתי יכול להיות במצב של להסס ולא לקנות והיום להיות בלי דירה".

ראש העין שממזרח לגוש דן נחשבה ב-2009 לאזור מתפתח עם מחירים נמוכים. אז דירה של ארבעה חדרים נמכרה במיליון שקלים, היום הערך שלה הוא 1.240 מיליון, קפיצה של 24%. פרויקט בבאר שבע מכר דירת ארבעה חדרים אז ב-740 אלף שקלים, והיום דירה באותו גודל שווה באותו מקום 1.1 מיליון שקלים.

דירה חדשה בפחות ממיליון שקלים - בדימונה

"לפני 5 שנים אפשר היה לקנות נכסים גדולים וטובים הרבה יותר", אומר אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין. "אפשר היה לקנות במיליון שקלים דירות ברחובות, בנס ציונה, דירות 3 חדרים בדרום תל אביב, היום זה לא קיים".

מה אנשים יעשו בשביל דירה בת"א? (צילום: פלאש 90, חדשות)
רק 200 דירות בפחות ממיליון. ת"א, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

המעקב אחרי הדירות הציב משימה חדשה: למצוא בשוק הנדל"ן דירות שנמצאות היום במחיר של מיליון שקלים או פחות. הדירות הללו קיימות, עדיין, אבל מעטות מאוד ומספרן קטן כל העת. מירב ויקי רצתה לקנות דירה בפחות ממיליון שקלים במרכז הארץ. בתקציב הזה הדירות שהיא מצאה היו משומשות, ישנות, ללא מעלית ובקומות גבוהות. כיוון שהתעקשה לקנות דירה חדשה, בתקציב שלה היא מצאה דירה רק בדימונה, עמוק בנגב. "אין אפשרות לרכוש דירה באף עיר אחרת. כך קניתי דירה מפוארת, ארבעה חדרים", היא מסבירה את ההחלטה שלה.

אז דימונה נכנסת לרשימת מתחת-למיליון, כששם אפשר לקנות דירת 4 חדרים ב-930 אלף שקלים בפרויקט חדש. דירה בשכונת גני יער בלוד שקנתה זוהר פחימה לפני עשור ב-400 אלף שקלים, היום מוצעת למכירה במיליון שקלים. בתל אביב מוצעות למכירה רק 200 דירות במחיר של מיליון שקלים ומטה, אבל רק בשכונות הדרומיות.

מי מוכן לגור בדירת 18 מ"ר?

עמית כהן, הבעלים של "AC נכסים" מסביר: "אל הנכסים הללו נמשכים היום כל המשקיעים, במרכז העיר אין סיכוי למחיר כזה". 870 אלף שקלים בשכונת נווה אליעזר יביאו לקונה דירה בקומה שלישית בלי מעלית, בבניין ישן. לא רק זאת, אלא שפרויקטים עתידיים של פינוי בינוי יכולים להעלות את המחיר. דירה אחרת במחיר של 950 אלף שקלים נמצאת ממש על כביש ראשי והיא רועשת מאוד. "הבעלים של הדירה רכש את הנכס לפני שלוש שנים ב-700 אלף שקל, הוא מרוויח יותר מ-200 אלף שקל תוך שלוש שנים".

בשכונת רחביה עומדת דירה למכירה במיליון שקלים. מדובר למעשה בחדר של 18 מ"ר, הכיור הוא גם מטבח, השירותים צפופים ונכנסת אליה בקושי ספה מתקפלת.

אז איך מתמודדים עם המציאות? יש פתרונות יצירתיים. אסי ויונית עוזרי, אח ואחות, מחפשים דירות ולא מצאו. לכן, הם החליטו לאחד כוחות ועם תקציב של מיליון שקלים לכל אחד הם החליטו למצוא בית ביחד. "אנחנו מחפשים בצורה מטורפת בית עד שני מיליון, נאחד את שתי המשפחות לבית משותף". גם בתקציב הזה הם עדיין לא מצאו נכס ראוי.