מדובר בתופעה, שיטת מצליח שמצליחה לא פעם: חברות מתקשרות ומבקשות תשלום סמלי על מנת לאתר לכם כספים אבודים, ולאחר מציאת "האוצר" דורשות סכומים גבוהים עבור הפדיון. לאחר שהלקוח משלם, בחלק מהמקרים מתברר לו במהרה ששום כסף אבוד לא אותר - אלא כסף שהוא בהחלט היה מודע לקיומו, לעיתים אף בקרנות שהוא מפקיד בהן חודש בחודשו. זה אמנם חוקי, אך לקוחות רבים שאינם מודעים מספיק משלמים סכומים גבוהים עבור שירות שיכולים היו לבצע לבד או במחיר זול יותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"התקשרו אלי מחברת ישי צמרת ואמרו לי 'מצאנו לך סכום כסף, תעבירי לנו 2,990 שקלים', כאילו תמורת הכסף שהם מצאו לי", סיפרה ברכה הדר ששילמה עשרות אלפים. "אני מתפתה ומשלמת להם, והם מתקשרים שוב ואומרים לי 'מצאנו לך סכום הרבה יותר גדול, מעל 100 אלף שקלים, תוסיפי עוד 17,200 שקלים'.

"עוברים עוד כמה ימים, לא הרבה, ואז אני מקבלת סמס שבו כתוב שמצאו לי חשבון בקרן השתלמות של הראל, ושאני אחתום על הטופס שנשלח לי כדי שיעבירו לי את הכסף. ואז נפל לי האסימון – מה, אני לא יודעת שיש לי כסף בקרן השתלמות הראל? זה לא כסף אבוד, כל שנה אני מפקידה שם".

לאחר שהבינה במה מדובר, ניהלה הדר עם החברה משא ומתן שבסופו הסכימו להשיב לה 60% בלבד מהכסף ששילמה. בשיחת הטלפון של צוות "באנו לעזור" עם נציג חברת NHS, המשווקת את איתור הכספים, טענו: "היא חתמה על 17-18 אלף והסכמנו להחזיר לה את רוב הכסף שהיא שילמה, למרות שכבר סיימו את הטיפול בה".

באנו לעזור, עוקץ קשישים, פנסיונרים (צילום: N12)
ברכה הדר ששילמה עשרות אלפים | צילום: N12

כשאותו נציג NHS עומת עם העובדה שמה שאותר בתום אותו "טיפול" אינו כספים אבודים, הוא עונה: "בגלל שאני קלטתי בשיקול דעת שלי שהייתה פה אי הבנה, למרות שהיא חתמה על הטפסים והיא כן אישה שמבינה, היא לא איזו אישה מבוגרת שלא מבינה, בחרתי אני על דעת עצמי להגיע אתה להסכם שהיא כן תהיה מרוצה".

בסופו של דבר, ולאחר התערבות של "באנו לעזור" קיבלה ברכה הדר את כל הכסף ששילמה בחזרה. חשוב להבהיר שיש היום את אתר "הר הביטוח" שבו ניתן פשוט להזין פרטים ולמצוא את הכספים שלך בעצמך. כך פועלות ככל הנראה אותן חברות ל"איתור" כספים. 

"כלל זהירות חשוב הוא שאם בן אדם פונה אליכם ומציע לכם עסקה שבמסגרתה הוא ייקח אחוזים מהכסף האבוד שהוא ימצא לכם, זה צריך להדליק לכם נורה אדומה, מכיוון שיש לו אינטרס להוציא לכם כמה שיותר כסף קל ועכשיו, וזה בלשון המעטה לא תמיד האינטרס של הלקוח", הסבירה השרה לשעבר לשוויון חברתי, מירב כהן.

מחברת צמרת פיננסיים נמסר בתגובה: "חברת צמרת פיננסיים היא החברה המתפעלת בלבד, כמו שאף מעידה החברה המשווקת בתגובתה. צר לנו ששמנו עלה בשעה שלחברה אין כלל קשר לאירוע למעט התערבותה למען הלקוחה כדי לקבל החזר כספי. חוזה התקשרות לא נחתם ולא צא אף פעם על ידנו, ולגבי הגביה – לחלק מלקוחותינו אנו אף מבצעים שירותי גביה כמו במקרה דנן".

מחברת NSH נמסר בתגובה: "אנו מבהירים כי תהליך השיווק והשירות הוא באחריותנו בלבד. צר לנו כי לצורך אייטם זה בחרתם להתעלם מהעובדות על ידי מצג שווא ושימוש בחומר לא רלוונטי שנאסר על ידיכם לשדרו מצד הלקוחה עצמה, שהבהירה באופן חד משמעי כי למרות אי הבנה מצידה, היא טופלה על ידי החברה בצורה הטובה והמתחשבת ביותר. אנו מדגישים כי הרבה לפני התערבותכם נפתחה בקשה לזיכוי חריג עבור הלקוחה, והחברה פנתה כמה פעמים על מנת לסיים התקשרות על הצד הטוב והמתחשב ביותר כפי שאנו נוהגים תמיד".

צריכים עזרה? פנו אלינו בעמוד הפייסבוק של "מהדורה ראשונה".