ב-12 במרץ יצא רפאל לחמן, ניצול שואה בן 94, מקונצרט בהיכל התרבות בתל אביב ועלה על מונית חזרה הביתה יחד עם חברתו. לאחר שהחברה ירדה מהמונית, ביקש ממנו הנהג לפרוט לו שטרות, כמה שיש לו בארנק. בהתחלה לחמן קצת היסס אך לבסוף הסכים. מספר ימים לאחר מכן הוא מגלה שמדובר בעוקץ, והשטרות שקיבל מזוייפים כולם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הוא הביא אותי עד הבית ועל יד הבית, לפני שיצאתי הוא ביקש לפרוט כמה שטרות, כי אם לא הוא לא יוכל לתת עודף", סיפר לחמן ב"מהדורה ראשונה". "אני השתכנעתי, כי זו הפרנסה שלו, ונתתי כמה שהיה לי בארנק, הוא הסתכל היטב לראות כמה יש לי כדי שהוא יוכל לקחת ממני את כל הכסף הקטן". הנהג החזיר ללחמן 3 שטרות של 100 ושטר אחד של 200, כלומר 500 שקלים. 

לאחר כמה ימים הזמין לחמן משלוח מהסופר, וכך הוא גילה שנפל קורבן לעוקץ. "השליח הגיע ואני משלם לו מהכסף שהחלפתי לנהג המונית, ואז הוא אומר לי 'רפאל, מצטער אבל זה כסף מזויף'. כך גיליתי שנפלתי בפח. אני ניצול שואה, עברתי גם את אושוויץ וגם את ברגן-בלזן, אנחנו אנשים ישרים ואני אזרח טוב של המדינה, רק אחרי שהוא אמר לי שזה מזויף אז הבנתי למה הוא כל כך רצה להחליף את הכסף. הוא ביקש בצורה שלא אפשרה לי להגיד לא".

לחמן הגיש תלונה במשטרה ואף הסכים לחשוף את סיפורו כדי להזהיר אנשים אחרים מפני הנוכלות. מתברר שבהחלט צריך להיזהר וזה לא מקרה חד פעמי: בפברואר האחרון עצרה המשטרה נהג מונית, שעל פי החשד נהג בדיוק באותה השיטה, לשכנע קשישים לפרוט לו שטרות ולהחזיר להם שטרות מזויפים. יכול להיות שאותו נהג שעקץ את לחמן נעצר ושוחרר, ואולי מדובר בנהג מונית אחר, אך בכל מקרה כדאי לשים לב.

צריכים עזרה? פנו אלינו בעמוד הפייסבוק של "מהדורה ראשונה"