במשק הישראלי פועלים בקדחתנות לגבש חלופות ליבוא מטורקיה על רקע הנחיית ממשל ארדואן לבלום את המסחר בין המדינות. לדברי יבואנים עימם שוחח N12, הפסקת המסחר בין ישראל לטורקיה צפויה להוביל לשיבושים ועליות מחירים בשוק המזון. זאת משום שרבים ממוצרי המותגים הפרטיים על מדפי רשתות המזון בישראל מגיעים מייצור בטורקיה. עם מוצרים אלו נמנים בין היתר ממרחים, פסטות ושמן זית. לפי הערכות, הפסקת היבוא והצורך באיתור חלופות יביא לעליות מחירים של 18%-24% לצרכנים.

עוד בנושא ב-N12:

טורקיה עוצרת את כל קשרי הסחר שלה עם ישראל
אילו ענפים יפגעו מעצירת המסחר עם טורקיה?
יצוא הנפט לישראל דרך טורקיה נמשך: למה?

במהלך סוף השבוע והבוקר (ראשון) הודיעו עוד ועוד חברות שילוח בין-לאומיות כי יפסיקו לפעול בין נמלי ישראל וטורקיה, מה שיוצר בעיה קשה מאוד ליבואנים הישראלים. בהודעה שהפיצה הבוקר חברת הספנות צים נכתב כי "בהמשך להודעה שנשלחה מטעם הרשויות בטורקיה, יצוא לנמלי טורקיה הושהה עד להודעה חדשה".

הודעה ששלחה בסוף השבוע חברת הספנות הטורקית אדמירל הבהירה כי ההנחיה הטורקית היא בעלת השלכות רחבות עוד יותר: נוסף להפסקת יצוא ויבוא בין ישראל לטורקיה ישירות, הנחיית משרד הסחר הטורקי בולמת גם את מעבר הסחורות שטורקיה משמשת בהן כנמל ביניים בדרכן לישראל.

במקביל, חברת השילוח UPS הודיעה ללקוחותיה בישראל כי אוניות שכבר יצאו מטורקיה עם משא לישראל יוחזרו לשולחים, וכי מהיום לא יהיה ניתן לבצע כלל הזמנות ליצוא או יבוא מטורקיה לישראל.

הודעה UPS על עצירת משלוחים אל ישראל בגלל טורקיה (צילום: UPS)
ההודעה ששלחה UPS ללקוחותיה | צילום: UPS

לפי ההערכות, כמויות גדולות של סחורה שכבר יוצרה ממתינות במחסני מפעלים בטורקיה, וחלקה כבר הועמס על גבי אוניות שהיו לקראת יציאה לישראל, וכעת נמנע מהן להגיע לנמלי היעד. הפסקת המסחר גרמה גם לכעס רב בקרב הסוחרים הטורקים, שאמרו למקביליהם הישראלים כי הם זועמים על ממשל ארדואן והיו רוצים להמשיך למכור לישראל אך חוששים.

יבואנים ישראלים כבר החלו לחפש חלופות לייצור הטורקי ליבוא מוצרים לישראל. עם החלופות המתגבשות נמנות בעיקר פולין, הונגריה ומדינות מזרח אירופה אחרות, שיבוא הסחורה מהן נחשב לזול יחסית. עם זאת, להערכת היבואנים, יבוא הסחורות ממדינות אלו עדיין יהיה יקר מהסחורה שיובאה עד כה מטורקיה, מה שצפוי להתגלגל בסופו של יום גם למחירים לצרכנים.