שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מתגייס לטובת רשתות החינוך החרדיות ויוצא במתקפה חריפה נגד הדרג המקצועי במשרדו. במכתב שכותרתו היא "בימים ההם אין מלך בישראל איש הישר בעיניו יעשה" וממוען לחשב הכללי באוצר ולממונה על התקציבים, סמוטריץ' תוקף במילים קשות את בכירי האוצר ואומר להם בין היתר כי "מישהו כאן התבלבל". זאת בעקבות מכתבים ששלחו השניים אתמול (רביעי) לרשת החינוך העצמאי של יהדות התורה ומעיין החינוך התורני של ש"ס.

עוד בנושא ב-N12:

מה שסמוטריץ' והמפלגות החרדיות שוכחים לספר לנו
גפני לנתניהו: אתפטר אם לא יוסדרו המשכורות למורות
הנה המספרים: כמה באמת לומדים ליבה בחברה החרדית?

ברקע הדברים עומדים חובות שצברו רשתות החינוך החרדיות שהתנהלו בצורה גרעונית. עם חובות אלו נמנה גם חוב של כ-85 מיליון שקל למס הכנסה שצברה רשת החינוך העצמאי של יהדות התורה, שאף הביא בחודש שעבר לעיקול חשבון הבנק שלה באופן שצפוי היה למנוע תשלום משכורות למורות. על רקע המשבר איים נציג יהדות התורה חה"כ משה גפני להתפטר מראשות ועדת הכספים - וזאת על אף שלפי דיווחים, במשרד האוצר כבר פעלו לפתור את משבר המשכורות באמצעות הסטת תקציבים.

הניסיונות למצוא מקור תקציבי למימון המשכורות הובילו לחליפת מכתבים וחילופי מהלומות מילוליות בין גפני ובין חה"כ נעמה לזימי (העבודה), שמשתתפת בישיבות ועדת הכספים. בשבוע שעבר פנתה לזימי במכתב לבכירי האוצר שכותרתו "התרעה מפני ניסיון חמור לעקוף את ועדת הכספים על מנת לפתור המשבר בחינוך העצמאי".

אריה דרעי משה גפני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
דרעי וגפני בכנסת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות מכתבה של לזימי ומכתב התשובה שהפיץ גפני פנה השבוע בנושא הממונה על התקציבים באוצר יוגב גרדוס לגפני. במכתב ששלח גרדוס ליו"ר ועדת הכספים הוא כתב כי אגף התקציבים "מעולם לא התחייב לתקצב את החוב של רשת החינוך העצמאי של אגודת ישראל לרשות המיסים". עם זאת, הוא ציין כי בכדי למנוע פגיעה בעובדי הרשת, בוחנים באוצר דרך שתאפשר לה להמשיך להתנהל תקציבית חרף העיקול בחשבון הבנק וזאת "על פי הנהלים וללא תוספת תקציבית לרשת בגין החוב האמור".

החלטות ממשלה מלפני 20 שנה

במקביל פנו נציגי אגף החשב הכללי באוצר לרשתות החינוך החרדיות והודיעו להם כי עליהם להיערך בדחיפות לסיום שירותי החשבונות שהם מקבלים ממשרד האוצר על חשבון המדינה. ניתוק הקשר יחייב את הרשתות החרדיות לממן מכיסן את שירותי החשבות ויותר מכך - להתמודד מעצמן עם החובות שלהן.

לא מדובר בהודעה מפתיעה: כבר בפברואר התריע אגף החשב הכללי בפני הרשתות כי עליהן להיערך לסיום קבלת שירותי החשבות ב-1 ביולי. אלא שלמרות הידיעות המוקדמות, שיגר היום שר האוצר סמוטריץ' מכתב תוקפני לדרג המקצועי שלו ובו תקף את בכיריו על הודעותיהם.

החשב הכללי יהלי רוטנברג (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
החשב הכללי באוצר יהלי רוטנברג | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"בכל הכבוד, מישהו כאן התבלבל", כתב סמוטריץ' לחשב כללי רו"ח יהלי רוטנברג ולממונה על התקציבים גרדוס. סמוטריץ' ציין כי שירותי החשבות שמעניק האוצר לרשת החינוך של ש"ס נסמכת על החלטת ממשלה מלפני כ-20 שנה, וכי אלו המוענקים לרשת החינוך של יהדות התורה נהוגים עוד מקודם לכן.

"הוצאת החשב מהרשתות", טוען סמוטריץ', "אפשרית רק באמצעות החלטת ממשלה חדשה שתבטל את ההחלטה הקודמת, ואף פקיד, בכיר ככל שיהיה, אינו מוסמך לקבל החלטה הנוגעת להחלטת ממשלה על דעת עצמו". עוד ממשיך סמוטריץ וכותב "ככל שהנכם מבקשים לשנות את המדיניות הנהוגה אתם מוזמנים לנסות לשכנע אותי בכך, וככל שאשתכנע אביא לממשלה החלטה אחרת".

ראש אגף התקציבים באוצר יוגב גרדוס (צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90)
ראש אגף התקציבים באוצר יוגב גרדוס | צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

"ניסיון מאפיוזי ומסוכן"

מכתבו של סמוטריץ' זכה לתגובות נסערות. חה"כ לזימי מסרה כי "הניסיון הציני של סמוטריץ׳ להלך אימים על פקידי האוצר שמבצעים את עבודתם כשומרי סף הוא מאפיוזי ומסוכן".

פורום הכלכלנים למען הדמוקרטיה מסר כי הוא "מחזק את ידי הדרג המקצועי במשרד האוצר, שמותקף חדשות לבקרים על ידי שר האוצר סמוטריץ' על כך שהוא פועל במקצועיות וממלכתיות במקום להיענות לדרישות של השר להסטת כספים ממניעים פוליטיים צרים. אל מול ההתנהלות המופקרת של השר וכוונת הממשלה להזרים כספי ציבור לרשתות החינוך החרדיות העצמאיות ללא פיקוח וביקורת תקציבית נאותה, עומד הדרג המקצועי שמשמש כשומר סף שמגן על האינטרס הציבורי ועקרונות מינהל תקין".

מפורום ההייטק למען ישראל נמסר כי "על שר האוצר לפעול בהתאם לחוק ולכללי המנהל התקין מול אנשי המקצוע במשרדו, לרבות כיבוד החלטת החשב הכללי לנתק את רשתות החינוך החרדיות הגירעוניות והכושלות ממערכות המדינה. מוטב כי השר יטפל בהחלטת סוכנות S&P להוריד את דירוג האשראי של מדינת ישראל ולירידה בהשקעות הזרות, במקום לפגוע בבכירי משרדו לצרכים פוליטיים".