רגע לפני ליל הסדר, עשרות אלפי ישראלים ניצלו את תחילת חופשת הפסח כדי לקחת הפסקה קצרה מהמציאות הקשה וליהנות מחופשה קצרה בחו"ל. כפי שדיווחנו אמש (ראשון) ב"מהדורה המרכזית", אתמול נרשם היום העמוס ביותר בנתב"ג מתחילת המלחמה. זאת למרות האיום האיראני וסגירת המרחב האווירי של ישראל.

בנתב"ג מעידים על חזרה לפעילות מלאה ולשגרה מסוימת עם היום העמוס ביותר בנמל התעופה מאז 7 באוקטובר. כ-57 אלף ישראלים עברו אתמול בנתב"ג – בהמראות ובנחיתות. העומס בנתב"ג צפוי להימשך גם בימים רביעי וחמישי, כאשר עוד ועוד ישראלים ינצלו את ימי החג כדי לצאת לחופשה.

לוח הטיסות בנתב"ג
לוח הטיסות בנתב"ג

שינויים של הרגע האחרון

בצל המלחמה יעדים אהובים ירדו מהפרק ויעדים חדשים תפסו את המקומות הראשונים. למשל, בשנה שעברה טורקיה הייתה היעד המוביל, שאליו טסו כל הישראלים. השנה היא נמחקה ממפת היעדים ואת מקומה בראש הטבלה החליפו יוון, קפריסין וארה"ב.

בתוך כך, כ-50 אלף ישראלים מצאו את עצמם עם כרטיסי טיסה מבוטלים. הנתון החריג נרשם בעקבות הביטולים של כמה חברות תעופה גדולות כמו איזיג'ט, יונייטד, איראינדיה, KLM ועוד. אלה החליטו שבתקופה הזו לא מספיק בטוח לטוס לישראל וממנה, ועל כן מסתמן שלא יחזרו לנמל התעופה בתקופה הקרובה.

נתב"ג (צילום: משה שי , פלאש 90)
כ-50 אלף ישראלים מצאו את עצמם עם כרטיסי טיסה מבוטלים | צילום: משה שי , פלאש 90

חשוב להזכיר כי בצל המלחמה המטה לביטחון לאומי פרסם אזהרות מסע לכ-80 מדינות. המטה החמיר חלק מהמדינות לרמת סיכון 2 - בהן: בריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה, ברזיל, ארגנטינה, אוסטרליה ועוד. בחלק מהמדינות האזהרה הפכה חמורה יותר (רמה 3), בהן: רוסיה, איחוד האמירויות, מרוקו, דרום אפריקה, אריתריאה וכמה מדינות באסיה.

במטה לביטחון לאומי מדגישים כי נוכח התקופה מומלץ לדחות נסיעות למדינות עם אזהרות מסע, בדגש על מדינות ערב והמזרח התיכון, צפון הקווקז, מדינות עוטף איראן ומדינות מוסלמיות באסיה. יש לבדוק לעיתים תכופות את מצב המחאות ואת שיעור האלימות כלפי ישראלים ביעד הנבחר – גם במדינות ללא אזהרת מסע. יש להתרחק מהפגנות ומחאות, לשמור על ערנות ולהימנע מהחצנת סממנים ישראליים ויהודיים, ומהתקהלויות גדולות.