130 כלכלנים ישראלים בכירים מזהירים במכתב חריף: "השילוב בין מדיניות ממשלות ישראל לבין קצב הגידול הגבוה של האוכלוסייה החרדית מוביל את המדינה לעבר תהום ומסכן בצורה ממשית וקשה את המשק והחברה הישראלית, כולל את החברה החרדית עצמה".

במסמך שמתפרסם לראשונה כאן ב-N12 מזהירים הכלכלנים מפני הכבדת נטל המילואים תוך המשך הפטור משירות צבאי לאלפי צעירים חרדים, במקביל לתקצוב מוסדות חינוך שאינם מלמדים לימודי ליבה. "ללא שינוי בתוואי הקיים, תהליכים אלה מסכנים את קיום המדינה", הם מתריעים, "רבים מהנושאים בנטל יעדיפו להגר מישראל". עם החתומים על המכתב נמנים בכירים רבים לשעבר במשרד האוצר, במשרדי ממשלה נוספים ובבנק ישראל.

>>> לקריאת המסמך המלא <<<

"הכבדת הנטל הכלכלי והביטחוני על חלקים מהציבור בישראל, וההשתמטות של חלק הולך וגדל של האוכלוסייה מנשיאה בנטל אינם תהליכים ברי קיימה, במיוחד במציאות הביטחונית הקשה והמורכבת שבפניה ניצבת מדינת ישראל", מציינים הכלכלנים.

הסכנה: היווצרות 'ספירלת קריסה'

הכלכלנים ממשיכים ומזהירים מפני המצב המשברי שבו תמצא עצמה מדינת ישראל במקרה של נטישה המונית של ציבור הנושאים בנטל: "האוכלוסייה שתישאר בישראל תהיה פחות משכילה ופחות יצרנית, וכך יגבר הנטל על האוכלוסייה היצרנית שנשארה – מה שיעודד הגירה נוספת מישראל. תהליך זה של 'ספירלת קריסה' שבה מעגלים הולכים וגדלים מעדיפים להגר, כאשר מצבם של הנשארים הולך ונעשה גרוע, יפגע קשות באוכלוסיות שאין להן אפשרות קלה להגר, ובכלל זה המגזר החרדי".

לפי אזהרת הכלכלנים, השינוי עלול להיות מהיר ומיידי: "תהיה זו טעות קשה לחשוב כי נותר זמן רב לקידום השינויים הנדרשים להתמודדות עם הסכנה לקריסה לאומית", הם כותבים. "מרגע שהאוכלוסייה הנושאת בנטל תסיק שמדינת ישראל עלתה על מסלול שאינו הפיך, הקריסה הלאומית בוא תבוא. תחילה בצורה הדרגתית ואז בפתאומיות ובאופן בלתי הפיך".

חרף המצב המשברי, הכלכלנים טוענים כי מנהיגי המדינה עדיין יכולים למנוע את האסון הממשמש ובא: "כדי למנוע את הסכנה לקריסה לאומית, חובה על קברניטי המדינה לראות את המציאות נכוחה ולאמץ ללא דיחוי אסטרטגיה אשר תחזיר את ישראל לתוואי בר קיימה". תוואי זה לדבריהם כרוך ברפורמה רחבה בחינוך היסודי והעל-יסודי, חלוקה חדשה של הנטל הביטחוני בין חלקי האוכלוסייה ושינויים בשיטת המשטר שיעגנו "זכויות ליברליות וערכים דמוקרטים באופן שיסכל פגיעה עתידית בהם".

"זוהי אזעקת אמת"

על המכתב חתומים שורה ארוכה של כלכלנים וכלכלניות בכירים, שרבים מהם כיהנו בתפקידים בכירים במשרד האוצר, במשרדי ממשלה נוספים ובבנק ישראל. עם החותמים נמנים בין היתר יו"ר ועדות ששינסקי פרופ' איתן ששינסקי; פרופ' מנואל טרכטנברג, לשעבר יו"ר הות"ת וראש המועצה הלאומית לכלכלה; ראש פורום קהלת לכלכלה ולשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר ד"ר מיכאל שראל; מנכ"לי משרד האוצר לשעבר פרופ' אבי בן בסט, דוד ברודט, ירום אריאב וקרן טרנר; ראש פורום הכלכלנים למען הדמוקרטיה פרופ' איתי אטר; וכן שמות מוכרים נוספים ובהם בכירי האוצר לשעבר שאול מרידור, אודי ניסן ורוני חזקיהו, פרופ' עומר מואב, פרופ' מומי דהן, פרופ' ליאו ליידרמן, פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי ופרופ' אורלי שדה.

את מכתבם חותמים הכלכלנים במילים הבאות: "זוהי אזעקת אמת. ההיסטוריה לא תסלח לקברניטי המדינה בהווה ובעתיד – מכל קצות הקשת הפוליטית – אם יעמדו מנגד".