טורקיה הודיעה על הגבלות על ייצוא לישראל לאחר שישראל מנעה מהלך של הצנחת סיוע טורקי לתושבי רצועת עזה. הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן התמודד עם ביקורת על כך שלא הפסיק את הסחר עם המדינה.

משרד הסחר של טורקיה הכריז על הגבלות יצוא על כמה מוצרים שיכולים לשמש גם למטרות צבאיות. הרשימה שמספק המשרד כוללת 54 פריטים, ביניהם חומרי בנייה כמו מלט, פלדה ומוצרי אלומיניום.

שר החוץ של טורקיה, האקן פידאן, אמר בסוף יום שני כי ישראל דחתה את בקשתה של טורקיה להשתתף בהצנחת הסיוע, התחייב ליישם צעדי נגד.

אלפי מפגינים איסלאמיסטים גינו בסוף השבוע את ארדואן על המשך קיום יחסי מסחר עם ישראל על רקע המלחמה המתמשכת בעזה. ההפגנות התרחשו פחות משבוע לאחר שארדואן ספג תבוסה בבחירות המקומיות ב-31 במרץ, בין היתר בשל ביקורת דומה מצד מצביעים שמרנים מהבסיס שתמכו במפלגה אסלאמיסטית יריבה.

"החלטה זו תישאר בתוקף עד שישראל תכריז על הפסקת אש מיידית בעזה ותאפשר זרימה מספקת וללא הפרעה של סיוע הומניטרי לרצועת עזה", נמסר ממשרד הסחר.

טורקיה וישראל נותרו חלוקות לגבי פתרון הבעיה הפלסטינית וישראל מאשימה את אנקרה בתמיכה בחמאס. טורקיה חברה בנאט"ו אך בניגוד לארה"ב והאיחוד האירופי אינה רואה בחמאס ארגון טרור. ארדואן כינה את אנשי חמאס "לוחמי חופש", אך לא ניתק את היחסים עם ישראל. מהלכים להפשרת היחסים לאחר עשור של מתיחות נעצרו בעקבות הטבח של חמאס בישובי הדרום והתגובה הישראלית.

הרשימה המלאה של הסנקציות הטורקית נגד ישראל

פרופיל אלומיניום
גלגלי אלומיניום
צבעים
פרופילי נחושת
מערבלי בטון
צינורות מתכת
מוטות פלדה
מכולות פלדה ומחסנים
גשרי פלדה
מגדלי פלדה
פרופילי פלדה
מלט
בלוקים לבנייה ממלט, בטון, או אבן מלאכותית
ניירות
כל רכיבי הבנייה מברזל ופלדה
כל חוטי הברזל והפלדה
דחפורים
כבלי חשמל
לוחות חשמל
אריחים
סיבים אופטיים
מלגזות
גרניט
חבלים וכבלים
מוצרי חומרה
שמנים הידראוליים
ברזל
מכונות בנייה
חומרי בידוד
זכוכית לבנייה
תרכובות כימיות
דשנים כימיים
קלינקר
דליים, אתים וווים
גופרית
שמנים מינרליים
שרשראות רולר
שיש
מכונות עיבוד מתכת
כימיקלים עבור עיבוד מתכת
דשנים מינרליים
שמני מנועים
משטחים
צינורות פלסטיק
לוחות סנדוויץ'
קרמיקה
ממיסי צבע
מכונות חוטי מתכת
מכונות ניסור
לבנים
דלקי תעופה ודלק סילוני
לכה
מנופים
דבקים
מוצרי פלדה שטוחה

ישראל כ"ץ (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
ישראל כ"ץ | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

שר החוץ ישראל כ"ץ: "ארדואן שוב מקריב את האינטרסים הכלכליים של תושבי טורקיה למען תמיכתו במרצחי החמאס בעזה שאנסו, רצחו וחיללו גופות של נשים, נערות, מבוגרים ושרפו ילדים בחיים. ישראל לא תכנע  לאלימות ולסחטנות ולא תבליג על ההפרה החד צדדית של הסכמי הסחר ותנקוט נגד טורקיה בצעדים מקבילים שיפגעו בכלכלה הטורקית. בנוסף, הוריתי לפנות למדינות וארגונים בארה"ב, לעצור השקעות בטורקיה ולמנוע יבוא מוצרים מטורקיה, ולידידינו בקונגרס האמריקאי לבחון הפרה של חוקי החרם ולהטיל על טורקיה סנקציות בהתאם".