ועדת הכספים של הכנסת דנה היום (שני) במתווה הפיצויים לעסקים שנפגעו בעקבות המלחמה. הדיון הפך סוער במהרה, ועלו בו טענות קשות נגד משרד האוצר על הקושי של משרתי המילואים למצות את זכויותיהם. אחד המשתתפים היה לוחם המילואים ליאור מושייב, שלחם עד לפני מספר ימים בסוג'עייה – והעסק שלו בבאר שבע קרס. "המצב שלי קטסטרופה, כל יום שאני יוצא אני לא יודע איך יהיה המצב שלנו. אני מפחד להעביר את האשראי על הסימילאק של הילדה".

"המקרר ריק. לא קיבלתי שום מענק, אני מסכן את החיים שלי כל יום. עוברים לי כדורים מעל הראש, אני מסכן את החיים שלי כדי להגן עליכם ועל כולם. יש עוד מישהו שהמקרר שלו ריק, מישהו מכם שלא קיבל משכורת?", הוא זעק בפני חברי הכנסת. הוא הוזמן לוועדה על ידי יו"ר הקואליציה, אופיר כץ.

סגן הממונה על התקציבים באוצר, כפיר בטט, הודה בפתח הדיון כי "אין תשובות טובות" לעיכוב בהבאת הארכת התקנות: "יש בעיות שאנחנו מתעדים לפתור כמה שיותר מהר, גם תפעוליות וגם משפטיות בנושא של מי נכנס וכמה נכנס, ברגע שנצליח לפתור נביא כמה שיותר מהר".

אמיר דהן, נציג רשות המיסים אמר בדיון: "הוגשו 204 אלף תביעות בתקופה של חודש בדיוק, יהיו מקרים שיפלו, ואנחנו נפעל לאתר אותם בפינצטה. הגענו ל-3.75 מיליארד ₪ תשלום פיצויים בסך הכל. הוגשו 175 אלף תביעות במסלול הכללי, בדרום 18 אלף תביעות. שולמו 2.5 מיליארד ₪ בגין הוצאות מזכות. בגין ירידת מחזורים שולמו חצי מיליארד ₪. יש מקרים של בקשות למקדמות עם עיכוב במערכת, ואנחנו מנסים לאתר למה לא מקבלים מקדמה תוך 21 יום, זה צומצם מעשרות אלפי תיקים לכ-2,800 מקרים". 

"התקבלו 175 אלף בקשות מזכות במסלול הכלל ארצי, 170 אלף קיבלו תביעה סופית, ובערך 40 אלף קיבלו מקדמה", המשיך דהן. "יש גם תיקים שנדחו אוטומטית. 8,000 קיבלו מקדמות במסלול האדום, ששם זה רוב הכסף, שם שולם כבר 700 מיליון ₪, זה עסקים שנסגרו, הערכה שהנזקים שלהם עצומים גם קדימה ונגיע ל-8 מיליארד ₪ שהוקצו, וכבר אפשר לקבל מקדמה עבור נובמבר ודצמבר. אנחנו רק בחודש הראשון של התשלום, אין לי ספק שכל ה-7 מיליארד ימומשו".

ליאור מושייב, לוחם מילואים, בעלים של עסק בעוטף (צילום: ערוץ הכנסת)
ליאור מושייב, לוחם המילואים שהעסק שלו קרס: "מפחד להעביר את האשראי על הסימילאק של הילדה" | צילום: ערוץ הכנסת

דהן התייחס לעניינו של חייל המילואים באופן אישי, וציין כי בהעדר הגשת תביעה, הרשות לא יכולה לדעת ולממש את הזכאות. משייב מצידו ציין כי אין באפשרותו להכניס נייד לעזה. דהן פירט על מסלולים שהותקנו בימים האחרונים על מנת לתת מענה למקרים כאלה: "רק בימים האחרונים קיבלנו קובץ של מי מהמילואימניקים שמשרת על מנת לתעדף אותו, אבל אם לא הוגשה תביעה אין לי דרך לקדם אותה. לגבי מילואימניקים שלא יכולים להגיש, הוקם חמ"ל מיוחד שפועל במשרד הביטחון עבור חיילי המילואים, הוא מקבל פניות ועובד קבוע שלנו יושב שם, התחלנו את זה השבוע. לא לכולם נוכל לתת פתרון שאנחנו לא יודעים את הפרטים, אנחנו מנסים למקסם. יש תקלות, אנחנו עושים הכל כדי לטפל, מעולם לא היה אירוע כזה, לכן פנינו לרואי החשבון כדי להבין את הבעיות איפה שיש".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "למה עד לרגע זה הבחור הזה שמסכן את נפשו, לא קיבל עד עכשיו מה שאמור לקבל? אני מבקש שתלמדו את המקרה ותבחנו את זה רוחבית. אני מבקש בתוך יום תשובה, למה הבחור לא קיבל, למה העסק צריך לקרוס. זה מראה מה קורה בכל המערכת". בסוף הדיון, יו"ר הוועדה ח"כ גפני הורה לאוצר להביא את הארכת התקנות והחוק כדי לאשר הכל עוד השבוע.