מנהלת רשות החברות הפורשת במתקפה חריפה נגד השר הממונה על הרשות דודי אמסלם: בהתבטאות ציבורית ראשונה מאז הודעתה על סיום התפקיד אמרה המנהלת מיכל רוזנבוים כי "לפי תפיסת העולם המוצהרת של השר שאותה אמר בכל מקום ואפילו התגאה בה באין-סוף ראיונות, החברות הממשלתיות מבחינתו אינן משאב ציבורי אלא מאגר ג'ובים שאמור לשמש אותו לצבירת כוח פוליטי ומעמד פוליטי". דבריה נאמרו במסגרת דיון בוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ מיקי לוי (יש עתיד). הדיון עסק בדוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה על הפיקוח והבקרה על החברות הממשלתיות.

הקופה הקטנה של אמסלם: מעכב החזרת כסף מהחברות הממשלתיות
מנהלת רשות החברות מתפטרת - ומאשימה את השר אמסלם
רוזנבוים פנתה לראש הממשלה נגד אמסלם: "התנהגות מבזה"
אמסלם נגד רוזנבוים: "מופקרת ואלימה"

"השר אמסלם הפעיל עלי ועל הרשות לחצים אדירים לתמוך במינוי של פעילים פוליטיים ומקורבים לתפקידי מפתח בחברות הממשלתיות ולאפשר הדחות במסגרת חיסול חשבונות פוליטי - כדי לפנות מקום לג'ובים למינוי מקורבים. מדובר בתפיסת עולם פסולה", הוסיפה רוזנבוים. בחודשים האחרונים מובילים אמסלם ושר התקשורת שלמה קרעי מאבק להדחת יו"ר חברת הדואר, חרף אזהרות היועצת המשפטית לממשלה כי יש קשיים משפטיים מהותיים בהליך ההדחה.

בפתח דבריה התייחסה מנהלת רשות החברות הפורשת לעיכוב של אמסלם להעביר מיליארדי שקלים בדיווידנדים מהחברות הממשלתיות לקופת המדינה. "עם כניסתי לתפקיד שמתי דגש על סוגיית הדיווידנדים ותוך פחות משנתיים הבאנו לעלייה לסכום מצטבר זמין של כמעט 3 מיליארד שקל. מדובר בסכום שיא של הכרזות של דיווידנד", אמרה.

השר דודי אמסלם (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
השר דודי אמסלם | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני מצרה על כך שרק בעקבות עתירה של התנועה לאיכות השלטון לבית המשפט העליון והחשש מפסיקה נוספת של בית המשפט העליון, הזדרזו והסכימו לשחרר את הכספים", הוסיפה רוזנבוים. "אני שמחה על החלטת הממשלה שסוף-סוף עברה, וחושבת שצריך לפעול ביתר שאת לגיבוש מנגנון שלא יהיה צורך בכלל באישור של שר כזה או אחר למשוך את כספי הרווחים".

רוזנבוים פירטה עוד על האתגרים הניצבים כעת בפני מנהל רשות החברות הזמני ינקי קוינט שמינה אמסלם ועל המניעים לפרישתה: "לצערי השר הממונה ביקש שאפעל לביטול הנבחרת (נבחרת הדירקטורים - ל"ב). סירבתי, ואני מקווה שרשות החברות תמשיך ותסרב לפעול לביטול נבחרת הדירקטורים החשובה לאין כמותה.

"השר הממונה מתגאה בתפיסת העולם שלו. אני יכולה להפנות אתכם לראיון שאני חושבת שכולם מכירים שנתן באוגוסט 2023 בו הסביר 'אני מגיש [למינויים] אנשים שאני מכיר, התפקיד שלי הוא להגיש אנשים שאני מכיר ומעריך'. על תפיסת עולם שכזו כבר אמר בית המשפט העליון כי היא מהווה מעילה אמון הציבור ותשלום אתנן. אל מול ההתנהלות הפסולה הזו פעלתי כל זמן שיכולתי להגן על האינטרס הציבורי.

ינקי קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל (צילום: תוכנית חיסכון, חברת החדשות)
מחליפה בתפקיד של רוזנבוים, מנהל רשות החברות הזמני ינקי קוינט | צילום: תוכנית חיסכון, חברת החדשות

"אני מקווה שרשות החברות תמשיך ותפעל בדרך שהתוויתי. מעת שהגעתי להכרה שלא ניתן להמשיך ולפעול בכלים הקיימים להגן על הרשות, החברות הממשלתיות והאינטרס הציבורי; משהגעתי להכרה שאין ביכולתי למנוע מעשית את התהליכים הפסולים שאותם מוביל השר הממונה - הגעתי למסקנה שאין לי כוונה לשבת בשורה הראשונה ולצפות בהרס החברות הציבוריות והודעתי לראש הממשלה על התפטרותי".