כמעט 48 שעות אחרי החלטת מודי'ס שהורידה לראשונה אי-פעם את דירוג האשראי של ישראל, נגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' יעקב פרנקל, השיב הערב (ראשון) בריאיון באולפן למתקפה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' על אחת מסוכנויות הדירוג החשובות והמשפיעות בעולם. "זו תגובה לא ראויה", אמר. "אני לא מכיר משקיע רציני אחד שלפני שהוא משקיע בישראל שואל מה חושב שר האוצר. אנחנו מספיק קטנים ולא יכולים להיות זחוחים. אין לנו את הלוקסוס להתעלם ממה שנאמר לנו".

פרופ' פרנקל התייחס למשמעות ההחלטה והגדיר אותה "מגה אירוע דרמטי עם השלכות ארוכות טווח". לדבריו, "מעולם לא הייתה תופעה של הורדת הדירוג. כל פעם פעלנו להעלות ולשפר את הדירוג אבל לפתע הדירוג יורד. הכתובת הייתה על הקיר. ניתנו לנו מספיק אזהרות, אבל התעלמו מהן".

יעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל
פרופ' יעקב פרנקל, לשעבר נגיד בנק ישראל

"בואו לא נתבלבל - מלחמה היא אירוע גדול, דרמטי", המשיך. "היו לנו הרבה מלחמות. היו הרבה שוקים כמו הקורונה. הדירוג לא ירד. היו אתגרים. הבעיה כאן היא שהמערכת לא התכוננה כראוי לטפל בשוק מהסוג הזה כי חושבים שזו רק מלחמה".

"למלחמה יש השלכות על הכלכלה ועל החברה", הבהיר. "כל המערכות האלה קשורות זו לזו. בסוף המלחמה הזו יהיה לנו חוב גדול יותר ממה שהיה אי פעם. הריבית גם תהיה יותר גבוהה זה אירוע כלכלי ממדרגה ראשונה. כל אזרח ישלם ריבית יותר גבוהה, כל משקיע יחשוב פעמיים לפני שישקיע בישראל כי המותג שקוראים לו ישראל נפגע".

נתניהו סמוטריץ' (צילום: רויטרס)
"אין לנו את הלוקסוס להתעלם". נתניהו וסמוטריץ' | צילום: רויטרס

לדברי פרנקל, "כאשר הדירוג שלנו עלה, כולם חגגו - גם ראש הממשלה ושר האוצר. טפחו להם על השכם. כשמורידים את הדירוג אומרים שהגופים האלה לא רלוונטיים. המטרה היא לא להיכנס לוויכוח עם שר האוצר, אלא איך לשפר את כלכלת ישראל. אנחנו במצב שרשות הדירוג החשובה בעולם הורידה לנו את הדירוג וגם אמרה לנו שיש סיכוי לא קטן שהדירוג ימשיך לרדת. גם אחרי המלחמה יהיה לנו חוב הרבה יותר גדול, נצטרך לשלם הרבה יותר ריבית".

כשנשאל מה יכולים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר סמוטריץ' לעשות עכשיו, השיב הנגיד לשעבר: "יש עוד שתי רשויות דירוג בדרך. גם הן אמורות לצאת עם איזשהו דירוג. האמון של השווקים בנו נפגע ויש גם סיבות טובות לכך. אם היה אפשר לעשות צעד אחד דרמטי, לפחות אחד, שמישהו יתעורר ויגיד - אנחנו כבר אחרי 7 באוקטובר. המשחק אחר, לא נילחם מי ייתן לנו יותר. נוותר על הכספים הקואליציוניים, מה דחוף להחזיק משרדים שלא עושים כלום לטובת הביטחון והכלכלה? אין לנו את הלוקסוס הזה. השתגענו?".