הודעת מודי'ס על הורדת דירוג האשראי של ישראל בליל שבת זעזעה את המשק, ובישראל עדיין מנסים להבין את כל ההשלכות. הבוקר (ראשון) התייחס נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון להחלטה והדגיש כי בצל הטענות העולות מהדוח, "חשוב שהממשלה והכנסת יפעלו לטיפול בסוגיות הכלכליות שמועלות בדוח".

"הסיבה להפחתה היא חוסר ודאות לגבי מועד ואופן סיום המלחמה", הסביר הנגיד על החלטת החברה להוריד את דירוג אשראי החוב מ-A1 ל-A2 לצד אופק דירוג שלילי. עוד הסביר כי הסיבה להורדה היא "השפעת המלחמה על פניּות הממשלה והכנסת לעסוק בסוגיות ליבה כלכליות וחברתיות, והשינוי במצב הפיסקלי".

הנגיד אמיר ירון (צילום: נועם רבקין, פלאש 90)
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון | צילום: נועם רבקין, פלאש 90

"בנק ישראל הציג כבר מספר דרכי פעולה ברוח זו ובכללן אישור התקציב של 2024 בכנסת עם כל ההתאמות הנכללות בו", כתב - והעביר מסר למקבלי ההחלטות: "כדי לחזק את אמון השווקים וחברות הדירוג בכלכלה הישראלית חשוב שהממשלה והכנסת יפעלו לטיפול בסוגיות הכלכליות שמועלות בדוח".

בהמשך ניסה הנגיד להרגיע את החשש והסביר כי לפי מודי'ס, לישראל "מסגרת מדיניות מקרו-כלכלית והמוניטרית איתנה, המוכיחה את עמידות המשק הישראלי. זו באה לידי ביטוי בהתאוששות המהירה מהזעזוע הראשוני שגרמה המלחמה". עוד ציין כי "כבר בחודש נובמבר ניכרו סימני התאוששות מהירים שהתבטאו בירידה חדה בשיעור האבטלה ועלייה ברמת הפעילות".

לעומת התבטאותו המעודנת יחסית של הנגיד, בצאת שבת פרסם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודעה יוצאת דופן בחריפותה נגד סוכנות מודי'ס. סמוטריץ' כינה את הודעת הסוכנות "מניפסט פוליטי שמבוסס על תפיסת עולם גיאופוליטית פסימית ומופרכת", וציין כי היא "לא כוללת טיעונים כלכליים רציניים".

"הכלכלה הישראלית חזקה בכל המדדים", כתב אמש השר סמוטריץ'. "ביכולתה לתמוך את כלל מאמצי המלחמה, בחזית ובעורף, עד הניצחון שיושג בעזרת השם ובגבורת הלוחמים, ולחזור למסלול צמיחה מואץ. חמאס-דאעש יצא לטבח הנורא בשמחת תורה במטרה לפגוע במדינת ישראל ובעם היהודי בנפש ובגוף ולהביא לחיסולם. מאז הוא והעולם כולו פוגשים גבורה ישראלית מאוחדת עם יכולת עמידה ונחישות להביס את הרע ולהאיר את מחדש את הטוב בארץ ובעולם. חמאס לא ינצח אותנו, לא ביטחונית ולא כלכלית".