העסקים הקטנים בישראל נלחמים על קיומם מאז פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר. גוף האשראי החברתי עוגן, שנתוניו משמשים מעין ברומטר למצבם של עסקים קטנים, עמותות ומשקי בית בישראל, חושף נתונים המראים זינוק של פי 4 בביקוש של עסקים קטנים להלוואות מסובסדות בשלושת החודשים האחרונים של 2023 בהשוואה לשלושת החודשים שקדמו להם. עלייה חדה במיוחד נרשמה בביקוש להלוואות מצד עסקים קטנים באזורי העימות: מספר הבקשות להלוואות מסובסדות בדרום זינק פי 10 ובצפון פי 5.

• בינואר: כ-21 אלף פונים חדשים לדמי אבטלה
משרות רפאים: הדרך של ההייטק לשדר עסקים כרגיל
זינוק במספר הפונים להלוואות ללא ריבית - במיוחד בערי הדרום
הציבור: לממן את המלחמה מהכספים הקואליציוניים

עוגן מעניק הלוואות ללא ריבית או בריבית מסובסדת למשקי בית, לעסקים קטנים ולעמותות (מלכ״רים) שהמערכת הבנקאית מותירה ללא מענה או עם מענה חלקי. בחודשים אוקטובר-דצמבר פנו לעוגן 1,161 עסקים קטנים מכל המדינה בבקשות להלוואה - עלייה של 290% בהשוואה ל-298 בקשות של עסקים קטנים ברבעון שלפני המלחמה. מפרוץ המלחמה קיבל עוגן בקשות הלוואה מסובסדות בהיקף של 290 מיליון שקל מעסקים קטנים, מתוכם מאות עסקים קיבלו הלוואות בהיקף של יותר מ-40 מיליון שקל ומאות בקשות נוספות נמצאות בתהליך אישור.

באזורי הדרום והצפון גדל במיוחד הביקוש של עסקים קטנים להלוואות של עוגן. מספר העסקים הקטנים מאזור הדרום שביקשו הלוואות מעוגן זינק מ-19 עסקים ברבעון שלפני המלחמה ל-190 עסקים ברבעון האחרון של 2023. מאזור הצפון זינק מספר העסקים הקטנים שביקשו הלוואות מעוגן מ-43 ברבעון שלפני המלחמה ל-222 עסקים באוקטובר-דצמבר.

לפי נתוני עוגן, העלייה בביקוש להלוואות לעסקים קטנים בולטת בענפי הקמעונות (חנויות קטנות), הבנייה (קבלנים קטנים), המזון והמסעדות. בשלושת החודשים האחרונים של 2023 פנו לעוגן בבקשות הלוואה יותר מ-400 עסקים קטנים משלושת הענפים האלה, לעומת כ-140 עסקים קטנים מאותם ענפים ביולי-ספטמבר - עלייה של 185%.

בעוגן מציינים כי העסקים הקטנים שמקבלים סיוע חירום הם ברובם בעלי מחזור שנתי של עד כ-3 מיליון שקל, בשעה שרף ההכנסות המקסימלי לעסק לפנייה לסיוע הוא 12 מיליון שקל בשנה. סכומי ההלוואות שמעניק עוגן לעסקים קטנים לתקופה של חמש שנים נעים בין 90 אלף שקל ל-500 אלף שקל לעסק.

מנכ"ל עוגן שגיא בלשה (צילום: יח"צ באדיבות IAC)
מנכ"ל עוגן שגיא בלשה. "צונאמי של פניות של אנשים ועסקים במצוקה" | צילום: יח"צ באדיבות IAC

נתונים קודמים של עוגן שהובאו לראשונה ב-N12 חשפו את היקף המצוקה הכלכלית בקרב משקי הבית והאוכלוסייה האזרחית. לפי הנתונים, חלה עלייה של 56% בביקוש להלוואות ללא ריבית של עוגן ברבעון האחרון של 2023, בהשוואה לשלושת החודשים שקדמו למלחמה. ביישובים הסמוכים לעוטף עזה נרשם זינוק של מאות אחוזים בביקוש להלוואות של עוגן בתקופה זו. מאז פרוץ המלחמה קיבלו כ-3,300 אזרחים יחידים ומשקי בית הלוואות חירום של עוגן ללא ריבית, בהיקף כולל של כ-21 מיליון שקל.

"מאז 7 באוקטובר אנו חווים צונאמי של פניות של אנשים ועסקים במצוקה שזועקים לקבלת הלוואות", מסר מנכ"ל עוגן שגיא בלשה. "הפערים הכלכליים ויוקר המחיה בישראל הם אויב לא פחות מסוכן מאשר חמאס וחיזבאללה ומהווה פצצה מתקתקת שעלולה להתפוצץ בכל רגע. לצערנו, תקציב המדינה שאושר בממשלה אינו מביא שום בשורה חברתית או כלכלית ורק יעמיק את הפערים הכלכליים הגדולים גם כך".