צעד גדול לאכיפה על קורקינטים ואופניים חשמליים: השבוע עלתה לאתר משרד התחבורה המערכת שמאפשרת רישום כלי תחבורה קלים ממונעים תקניים לצורך הנפקת לוחית רישוי, אחרי שנים של הצהרות ועיכובים. בדצמבר האחרון החליטה הכנסת לחייב בהתקנה של לוחיות זיהוי על כלים חשמליים, וחובת האכיפה תחל בפועל ב-1 באוגוסט. כעת ניתנה לציבור הרוכבים כחצי שנה להיערך, להירשם ולהתקין את לוחיות הרישוי. את המערכת ניתן למצוא בקישור כאן.

לפי הודעה שהפיצה עיריית תל אביב, החל מ-1 באפריל אפשר יהיה לבדוק היכן אפשר להטביע את לוחיות הרישוי ולהתקין אותן על הכלים. בעירייה אומרים כי התקנת לוחיות הרישוי על הכלים תוביל להגברת הביטחון האישי של כלל משתמשי הדרך על ידי זיהוי ואכיפה יעילה יותר כנגד עברייני תנועה.

לפי חוק, הכלים מותרים לשימוש לאזרחי ישראל מגיל 16 בעלי רישיון נהיגה או שעברו מבחן תיאוריה או בחינה ייעודית לרכיבה וקיבלו אישור הכשרה לרכיבה. כל אלו חייבים בהתקנת לוחיות רישוי על כליהם, וכך גם חברות ותושבי חוץ.

לוחית רישוי קוריקנט (צילום: עירית תל אביב)
כך תיראה לוחית הרישוי לקורקינטים | צילום: עירית תל אביב

כדי להפיק מספר לוחית רישוי יש למלא במערכת את שם יצרן הכלי, מספר השלדה או המספר הסידורי ואת הצבע השולט בכלי. לאחר הרישום יישלח מספר לוחית הרישוי בהודעת סמס לרושם, איתו יש לגשת לתחנת הטבעה כדי להפיק את לוחית הרישוי שאותה יש להצמיד לכלי.

הליך הפקת מספר לוחית רישוי הוא חינמי ואינו כולל אגרה. עם זאת, לצורך הטבעה והתקנת לוחית זיהוי נדרש יש לשלם לנותן השירות. אתר משרד התחבורה אינו קובע מחירים לשירות זה. בכלים שאין בהם מקום להתקנת לוחית זיהוי יידרשו בעליהם נדרש להתקין תושבת שאליה תוצמד הלוחית. בשלב זה מערכת משרד התחבורה כוללת רק שתי נקודות הטבעה והתקנה בכל הארץ: אחת בירושלים ואת בתל אביב.

רוכבת קורקינט (צילום: מרים אליסטר, פלאש 90)
רוכבת קורקינט בתל אביב (ארכיון, למצולמת אין קשר לכתבה) | צילום: מרים אליסטר, פלאש 90

בעיריית תל אביב מוסרים כי האכיפה תבוצע על ידי משטרת ישראל והפקחים העירוניים (בכפוף להאצלת סמכויות). זאת בין היתר באמצעות עשרות מצלמות שפזורות ברחבי העיר ועשרות מצלמות נוספות שמותקנות בימים אלו. המצלמות, שהוצבו בצירים מרכזיים וסואנים בעיר, מתעדות עבירות תנועה ונצפות על ידי פקחים שנמצאים במרכז אכיפה אלקטרונית. בעירייה אומרים כי בנוסף ללוחיות הרישוי צורפו לאחרונה למערך הפיקוח העירוני 50 פקחים חדשים במטרה להיערך לתגבור האכיפה בנושא.