אחת ההסכמות שסללו את כניסתו של יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ לממשלה הייתה כי כל המינויים הבכירים יוארכו אוטומטית. אלא שביום חמישי האחרון נערך דיון בוועדת החוקה של הכנסת שעסק בהמשך מינויי הבכירים, ואז התברר כי באותה הרשימה לא נמצא שמו של נגיד בנק ישראל המכהן, פרופ' אמיר ירון - שלפי הסיכום כהונתו אמורה להיות מוארכת. יתרה מזאת, הממשלה לא האריכה את כהונתו של המפכ"ל הנוכחי קובי שבתאי.

בהמשך לדיון, גורמים משפטיים סיפרו כי הם פנו בשבועות האחרונים ללשכת ראש הממשלה, שם נאמר כי אין להם "פניות" לעסוק בהארכת כהונתו של הנגיד, ולכן קדנציה זו, נכון לכתיבת שורות אלה, לא הוארכה. יחד עם זאת, חלה התפתחות בעקבות פניית חדשות 12 לבנק ישראל וללשכת ראש הממשלה, בה נאמר כי נתניהו מתכוון לבקש מהנגיד להאריך את כהונתו - ושהוא יעשה זאת בקרוב.

מבנק ישראל נמסר בתגובה כי "כהונתו של הנגיד מסתיימת ב-23 בדצמבר 2023 בתום חמש שנים. בהתאם לחוק, אפשר למנות את הנגיד לתקופת כהונה נוספת אחת של חמש שנים על פי המלצת הממשלה לנשיא המדינה". כלומר, מהודעת הנגיד משתמע כי הוא מעוניין בקדנציה שלמה - ובעמדה הזו גם תומך פורום העסקים, הצמרת העסקית של המשק, שקרא לנתניהו ולשרי הממשלה שלא להסתפק רק בהארכת כהונה, אלא למנות אותו לכהונה מלאה נוספת בתקופה קריטית ולא ודאית למשק הישראלי.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אמיר ירון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פורום העסקים הגיב כי "הפורום, שמורכב מכ-200 ראשי החברות הגדולות במשק, שמהוות את הרוב המכריע של הכלכלה הישראלית, ושמורכב מאנשים מכל גווני הקשת הפוליטית, קורא לראש הממשלה ולשרי הממשלה להודיע לאלתר על הארכת כהונתו של נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון לקדנציה נוספת בת חמש שנים".

"הכלכלה הישראלית מצויה במצב מאתגר מאוד עוד מלפני המלחמה. מלחמת חרבות ברזל מציבה אתגר עצום לכלכלה, לעסקים בישראל ולמשקי הבית. דירוג האשראי של מדינת ישראל הועבר כבר לאופק שלילי על ידי כל סוכנויות הדירוג הבינלאומיות. בשבועות הראשונים של הלחימה השקל נחלש בצורה דרמטית, דבר שגם השפיע על האינפלציה. למול איומים אלו פעל הנגיד בפרואקטיביות, מקצועיות ונחישות. ירידת שער הדולר בשבועיים האחרונים הינה אחת התוצאות של פעילותו".

"אנו", הוסיפו בפורום העסקים, "שעושים לילות כימים כדי להמשיך את פעילות המשק גם בימים קשים אלו, קוראים לראש הממשלה וחברי הממשלה - קבלו לאלתר החלטה על קדנציה נוספת של הנגיד. הימנעות מהחלטה זו תביא לפגיעה מיידית במשק ולתוצאות קשות, שישפיעו מיידית על כולנו - עסקים ומשקי בית. האחריות המלאה לתוצאות הקשות הללו שיורגשו היטב אצל כל אזרח בישראל תהיה של כל אחד מכם".