יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, שיגר הערב (ראשון) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו והודיע לו שסיעתו תצביע נגד התקציב שיובא מחר לדיון בממשלה. עוד הוא כתב לו שבמידה והתקציב יישאר על כנו - המפלגה תשקול את צעדי ההמשך שלה. המכתב מגיע לאחר שדווח ב-N12 ששר האוצר סמוטריץ' מעוניין להעביר כספים שמקורם בהסכמים הקואליציוניים. למרות האיום מצד גנץ, לשכת רה"מ הודיעה: "נביא אותו לאישור, הוא עונה לצרכי המלחמה". סכום התקציב - לחודש וחצי: 30 מיליארד שקלים. 

"התקציב יתן מענה מלא לצרכים של צה״ל בהגנה ובהתקפה, ידאג למשפחות החטופים, הפצועים, החללים והנרצחים, למשפחות המפונים בבתי המלון וההארחה, ויבטיח שכלכלת ישראל תמשיך לעבוד ולשגשג. התקציב ידאג לתמיכה בחיילי וחיילות מילואים, למנהלת תקומה לשיקום היישובים, לעסקים שנפגעו, לכיתות כוננות ולצרכי הבריאות, הרווחה והחינוך של כל אזרחי ישראל", נכתב בהודעה שיצאה מלשכת נתניהו

עוד נכתב בהודעה שכבר "נעשה קיצוץ של למעלה מ-70% בכספים הקואליציוניים, 1.6 מיליארד שקלים, ומה שנותר נועד לצרכים אזרחיים כמו משכורות של מורים ולא לשום שימוש פוליטי. הויכוח הפוליטי עומד על כאחוז אחד מסך כל התקציב. התקציב גדול ומשמעותי כי כלכלת ישראל יציבה וחזקה". 


"כפי שהובהר בפגישתנו, שהתקיימה בנוכחות שר האוצר, סיעתי ואני נתנגד לחלוקת כספים קואליציוניים או כל תקציב נוסף שאינו קשור במאמץ המלחמתי או מקדם צמיחה במשק", כתב גנץ. "העברת כספים קואליציוניים וכספים לשימושי שר שאינם קשורים למלחמה, כפי שמבקש שר האוצר לקדם בימים אלה, תפגע בחוסן הישראלי ובלכידות הקיימת בחברה הישראלית". 

לדברי גנץ, בעת הזו "על כלל החברה הישראלית להיכנס תחת האלונקה, הציבור כולו יודע זאת, ומן הראוי שגם ממשלת ישראל תנהג כך. אנחנו עומדים בפני אתגרים כלכליים וחברתיים אדירים גם בהמשך הדרך, וגירעון שצפוי לגדול משמעותית ולהשפיע על המשק. בעת הזו כל כסף פנוי חייב ללכת לצורכי המלחמה ולהם בלבד". 

הוא שב על דרישתו להסיט את כל המשאבים למאמץ המלחמתי, גם את אלה המוקצים לשנת 2024. "במידה והישיבה תתקיים והתקציב יישאר על כנו, סיעת המחנה הממלכתי תצביע נגד התקציב המוצע, ותשקול את צעדי ההמשך שלה". 

ההתעקשות של שר האוצר - בגיבוי רה"מ 

בין היתר מבקש סמוטריץ', בגיבוי נתניהו, להמשיך לתקצב במסגרת משרד החינוך "גופי תיאום וקישור" בכ-11 מיליון שקל עוד השנה. מדובר בסעיף שעורר סערה בסוף ספטמבר ושהכספים בו הוגדרו בידי היועצת המשפטית של משרד החינוך כ"מיועדים לתמיכה בארגוני גג של ישיבות המטפלים בעיקר בדחיית שירות של תלמידים".

מעבר לרשימה הארוכה של הסעיפים הקואליציוניים שסמוטריץ' מבקש להכליל בתקציב המתוקן, עדיין מתנהל ויכוח על תוספת לאופק חדש ברשתות החרדיות ותוספת תקציבית לישיבות.

בנימין נתניהו, בצלאל סמוטריץ (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90)
סמוטריץ' ונתניהו | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד הוא מבקש לתקצב סעיפים שעליהם אחראית שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות וחברת מפלגתו אורית סטרוק, וכן כאלה היושבים תחת משרד החינוך.