עשרות חנויות של רשתות ישראליות נפתחו בחו"ל בשנים האחרונות, ביניהן לנדוור, ארומה, סבון, רולדין ועוד. קבוצות התארגנות פרו-פלסטיניות מנסות לנצל את המלחמה בשביל לקרוא להחרים את אותם סניפים, כמייצגים של ישראל בעולם. אותם מפגינים לא מסתפקים בהפגנות, אלא משתמשים גם בכוח שלהם ברשתות החברתיות על מנת להלך אימים על עובדי הרשתות.

בשבוע שעבר נעמדו עשרות מפגינים פלסטינים מול הסניף בטורונטו של רשת בתי הקפה ארומה וקראו "להחרים" אותה. לאחר מכן, ההפגנות החריפו עד כדי ניסיון של המוחים לשבור את הזכוכית של בית הקפה. ארומה לא היתה היחידה שספגה את אותה אלימות: גם חנויות אחרות של רשתות ישראליות, כמו סבון או לנדוור, ראו את המפגינים מתקדמים לכיוונם. ברשתות החברתיות, הקריאות להחרמת הרשתות הישראליות לא פוסקות. 

כך גילה יום אחד ניר כספי, מנהל לנדוור בצפון אמריקה, כי הוא עומד במרכז סרטון שהפיצו פעילים פרו-פלסטינים נגד רשת לנדוור. בסרטון נראה שמו המלא ותמונתו, ונכתב כי הוא שירת בשייטת בצה"ל, כהוכחה לכך שיש להחרים את סניף הרשת בטורונטו. 

"היה מטריד לראות את זה", אומר כספי בראיון ל-N12. "אין ספק שזה לא נעים לראות שמתמקדים בך. בסופו של דבר עשו לי פה דוקסינג די מטורף. אבל אני חי בבוסטון וכאן העניינים הרבה יותר רגועים. אנחנו מקבלים אולי ביקורות ברשת מכמה אנשים והיתה אולי הפגנה אחת, אבל זה לא מרגיש אותו דבר כמו שזה מרגיש בטורונטו, שם היתה ממש התמקדות עלינו". 

View this post on Instagram

A post shared by Toronto4Palestine (@toronto4palestine)

הסרטון שבו נחשפו פרטיו של כספי

"הפוליטיקאים הקנדים התצייבו לצידנו"

"בסופו של דבר, ללוונדר בצפון אמריקה יש שלושה סניפים: בבוסטון, טורונטו ו-LA. מול הסניף ב-LA יש יותר בעיה להפגין מאחר שהזכיין שם הוא בכלל מוסלמי. עיקר המהומה היה בטורונטו, ושם אני חייב להגיד שהפוליטיקאים הקנדים התצייבו לצידנו ועזרו לנו מאוד", סיפר כספי.

"ראש העיר של טורונטו הגדיר את הקריאות לחרם אנטישמיות והוא יוצא נגד אנטישמיות באופן מובהק. הוא אמר בקולו שהוא לא מוכן שיחרימו עסקים רק בגלל שהם בבעלות יהודית". ההתגייסות של כמה מהפוליטיקאים בקנדה אכן מרשימה, והמקרה של כספי אף הגיע לנאום של חברת פרלמנט באונטריו שכינתה באופן גלוי את הקריאות לחרם "בלתי נסבלות". 

חברת פרלמנט קנדית מגנה את ההפגנות הפרו-פלסטיניות

ולמרות ההתגייסות הפוליטית, האם באמת החרם משפיע על העסקים של הסניפים הישראלים הללו? בארומה סיפרו לנו שהם לא רואים שום שינוי, ושהעסקים כרגיל גם בסניף שלהם בטורונטו. הם אף אומרים שמלבד אותה הפגנה שאכן היתה אלימה, הרוחות נרגעו והם לא מרגישים סכנה לא כלפיהם ולא כלפי העובדים.

גם כספי מלנדוור מספר שאין השפעה על העסקים, ואם כבר, שיש אפילו יותר לקוחות שמגיעים, גם לסניף בטורונטו. "למרות מה שזה נראה ברשתות, התמיכה של הרחוב בנו היא גדולה הרבה יותר. אנשים מזמינים אצלנו מוצרים אונליין וכותבים בהערות 'אני עומד לצד ישראל'. אנחנו מרגישים תמיכה מאוד גדולה מהלקוחות שלנו". 

ולשאלה האם בלנדוור מתכוונים לעשות שינוי בזמן הקרוב בעקבות אותם הפגנות וקריאות לחרם, כספי אומר שבדיוק להפך. "הסיפור הזה רק נותן לנו רוח גבית. אנחנו גאים בזה שאנחנו בישראל ואנחנו רוצים רק להבליט את זה יותר. אנחנו מרגישים מחוזקים ואנחנו ממשיכים בכל הכוח".