הביקוש לעובדים ירד בחדות במהלך המלחמה: ירידה חדה של 18% במספר המשרות הפנויות במהלך אוקטובר על רקע המלחמה, כך עולה מנתונים מנוכי עונתיות שמפרסמת היום (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). באוקטובר היו במשק כ-93,352 משרות פנויות לעומת כ-114,274 בספטמבר.

בחסות המלחמה: רשתות המזון מעלות מחירים
בגלל ארדואן: "העגבניות יגיעו ל-20 שקל לק"ג"
במחיר של 100 מיליון שקל: מחיר הדלק לא יעלה
השיחה עם הנגיד - וההכחשה: שר האוצר בריאיון

הזינוק הגדול ביותר בדרישה לעובדים היה במשלחי יד בענפי הבינוי, שבלמ"ס מסבירים במחסור בעובדים זרים ומושפע מהפסקת אישורי הכניסה לפועלים פלסטינים.

בלמ"ס מציינים כי על רקע המלחמה נאספו דיווחי העסקים מהשבוע השני למלחמה עד ל-7 בנובמבר. לאורך ימי הפקידה התקבלו החלטות המשפיעות גם על התעסוקה, כתוכנית החל"ת ופינוי יישובים בצפון המדינה ובדרומה. אומדני הלמ"ס מייצגים את המצב הממוצע בתקופה זו.

הזינוק הגדול ביותר בביקוש לעובדים היה במשלח יד של בוני בתים, בנאים ומניחי בטון, שעלה ב-47% לעומת החודשים יולי-ספטמבר 2023. במשלח יד זה קיימות כ-3,500 משקות פנויות. בנוסף חלה עלייה של 9% בביקוש לעובדים מיומנים בענף: רצפים, סתתים, טייחים, מסגרים, עובדי שלד בתחום הבנייה. במשלח יש זה קיימות כ-3,700 משרות פנויות.

במקביל, הנתונים מבטאים את השפעת המלחמה על עסקי האירוח והמזון. משלחי היד של טבחים וכן מלצרים ומוזגים ירדו בשיעורים של 24% ו-28% בהתאמה.

מספר המשרות הפנויות הגבוה ביותר באוגוסט-אוקטובר היה לעובדי מכירות, שם דרושים כ-8,800 עובדים. מדובר בירידה של 11% במשרות הפנויות במשלח יד זה לעומד יולי-ספטמבר.

הביקוש למהנדסים נותר מהגבוהים מבין משלחי היד ועמד על כ-8,500 משרות פנויות, תוך ירידה של 11% לעומת תקופת המדידה הקודמת. מבין אלו כ-5,000 משרות הן של מפתחי תוכנה, תוך ירידה של 12% במספרן.

נתוני הלמ"ס מצטרפים לנתונים שפרסם משרד העבודה בשבוע שעבר והתבססו על בדיקת מודעות דרושים באמצעות ניטור לוחות משרות מרכזיים במשק כ-Alljobs ו-Indeed. ניטור המגמות מצביע על ירידה של כ-40% בהיקף פרסום מודעות דרושים בארבעת השבועות שאחרי פרוץ המלחמה בהשוואה להיקף פרסום מודעות הדרושים החודשי הממוצע בחודשים ינואר-ספטמבר 2023.