שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מעמיק את הסבסוד לציבור בעלי המכוניות על חשבון כלל הציבור. רשות המסים הודיעה כי סמוטריץ' חתם על צווים המפחיתים את מס הבלו ומס הקניה המוטלים על בנזין גם עבור חודש דצמבר. עלות ההפחתה מוערכת באובדן הכנסות של כ-81 מיליון שקל - וגם זאת לא עבור חודש דצמבר כולו.

במקום למלחמה: עוד 100 מיליון שקל יועברו לאורית סטרוק
תל אביב הירדרדה בדירוג הערים היקרות בעולם - אבל בצמרת
בעקבות ההתנגדויות: קו המטרו לאזור השרון עלול להתבטל
מחיר המלחמה: שכר הדירה יורד ברוב הערים - איפה במיוחד?

החלטת סמוטריץ' להמשיך ולסבסד את מחירי הדלק לנהגים על חשבון הקופה הציבורית מגיעה בשעה שגופי המקצוע קוראים לממשלה להימנע מהוצאות מיותרות על רקע עלויות המלחמה התופחות.

הצווים קובעים כי מה-1 עד ה-21 בדצמבר 2023 יופחתו מס הקניה ומס הבלו המוטלים על בנזין, כך שתחול הפחתה של 40 אגורות במחירו של ליטר בנזין לצרכן לעומת מחירו ללא הפחתות מס. בעקבות ההפחתה צפוי מחירו של ליטר בנזין לצרכן עד ה-21 בדצמבר לעמוד על רמה של 6.94 שקלים לליטר, ללא שינוי לעומת חודש נובמבר 2023.

דלק, תדלוק, תחנת דלק, מתדלק, בנזין, אוקטן 95 (צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90)
תחנת דלק (ארכיון) | צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

בשל מחסור במקורות מימון, נקבע כי ההפחתה תעמוד בתוקף עד חצות הלילה שבין ה-21 ל-22 בדצמבר וכי עד למועד זה יעשה מאמץ למצוא מקורות מימון להמשך ההפחתה עד סוף חודש דצמבר.

מאז אפריל 2022, על רקע העלייה במחירי הדלק, חלות ברציפות הוראות שעה המפחיתות את מס הקניה ומס הבלו החלים על בנזין. הוראות השעה הנמצאות בתוקף כיום מביאות להפחתה של כ-70 אגורות מהמחיר של ליטר בנזין לצרכן לעומת המחיר ללא הפחתות מס ותוקפן צפוי להסתיים בחצות הלילה שבין ה-30 בנובמבר 2023 ל-1 בדצמבר 2023.

עבור כל נהג מדובר בחיסכון של 35 שקל בעת מילוי מיכל דלק בנפח 50 ליטר. עבור כלל הציבור מדובר בסבסוד של בעלי הרכב הפרטי בגובה עשרות מיליוני שקלים בחודש ושל מאות מיליוני שקלים במצטבר מתחילת השנה.