תוכנית שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להימנע ככל האפשר משינוי סדר העדיפויות של הממשלה על אף המלחמה הובילה אותו להתנגחות עם ראש האופוזיציה יאיר לפיד. בחמישי בלילה הודיע סמוטריץ' כי החליט לקצץ רק 1.6 מיליארד מתוך הכספים הקואליציוניים עד סוף 2023 כדי לממן את ההוצאות הגוברות בעקבות המלחמה. זאת אף שהגורמים המקצועיים באגף התקציבים במשרד הציעו לקצץ 2.5 מיליארד שקל מהכספים הקואליציוניים.

בבורסה מתמחרים תפנית אופטימית - אבל מזהירים: "בלי אופוריה"
הערכה: המלחמה בישראל מייצרת סיכון אדיר

"בזמן שחיילי צה"ל מסכנים את חייהם שר האוצר סמוטריץ' פוגע במאמץ המלחמתי, פוגע בחוסן הלאומי, פוגע בחברה הישראלית", כתב הבוקר ראש הממשלה ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד בטוויטר.

"לא מעניין אותו שום דבר חוץ מה'בייס'. הוא עושה בכסף של אזרחי ישראל פוליטיקה קטנה ועלובה בזמן מלחמה. שר אוצר נורמלי היה מתעקש עכשיו לסגור לפחות חמישה משרדי ממשלה מיותרים, לבטל את כל הכספים הקואליציוניים, ולהעביר את הכסף להוצאות המלחמה, עזרה למפונים וסיוע לעסקים".

סמוטריץ' לא נשאר חייב ותקף חזרה בטוויטר: "שלום יאיר, החרדים הם לא ה'בייס' שלי ואני דואג לזק״א גם אם הם חרדים בדיוק כמו שאני דואג לכל אחד אחר שהוא חלק מעם ישראל המאוחד כרגע. עצוב ממש שאפילו ברגעים האלה אתה לא מצליח להשתחרר מקמפיין השנאה וההסתה שלך נגד החרדים".

סמוטריץ' טרם הציג תוכנית סדורה שתפרט מאיזה סעיפים יוסטו הכספים הקואליציוניים שכן יקוצצו ולאיזה מטרות חדשות הם יופנו, כך שלא ברור כמה מהם אכן יופנו לזק"א. עם זאת, בשלב זה מסרב סמוטריץ' לקצץ בכספים הקואליציוניים שמיועדים לתוספות שכר למורים ברשתות החינוך החרדיות.