"בעצם אומרים לנו - אתם שם בצפון שווים פחות, אתם יכולים להתנתק מהמדינה", טען בזעם ראש המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום קו העימות משה דוידוביץ' בשיחה שקיים היום (רביעי) עם N12. דוידוביץ' קובל על כך שהאוצר, באמצעות קרן הפיצויים של מס הכנסה, לא מאפשר לבעלי העסקים ביישובי קו העימות בצפון לקבל פיצויים במסלול "ירוק" ומקל יותר המעניק מקדמות, כפי שניתן ליישובי הדרום.

כלכלה - סיקור N12

נכון לחוק הקיים היום, ישנו "מסלול פיצוי אדום" שתקף ליישובים במרחק 0 עד 7 ק"מ מגבול עזה בדרום וגם ביישובים 0 עד 9 ק"מ בצפון. על פי המסלול הזה, נדרשת הוכחה של בעל העסק שהוא נסגר למשך שבוע לפחות כדי לקבל פיצוי.

דוידוביץ הסביר כי בעקבות מלחמת "חרבות ברזל", יצרו במס הכנסה מסלול פיצוי נוסף המכונה ירוק, אך רק לתושבי הדרום. "המשמעות של מסלול הפיצוי הירוק היא שלא נדרשת סגירה ממשית של עסק בשביל לפצות אותו, אלא רק בודקים בכמה ירדו המחזורים שלו ונותנים לו מקדמה של פיצוי בהיקף 85% מהירידה בהכנסות, בלי שום תנאי סף, בלי שום דרישה של סגירת עסק עבור קבלת פיצויים, בלי הוכחה. מאוחר יותר יעשו איתו את ההתחשבנות".

"עסק בעוטף עזה יכול לבחור בין מסלול אדום לירוק המעניק פיצוי כמקדמה, אם הוא רוצה ללכת במסלול האדום כמו שיש בצפון, ואם ירצה בירוק", הסביר והדגיש כי עסק בקו העימות בצפון לא יכול לעשות זאת. "לדוגמה, חנות למכירת ריהוט גן במושב עבדון שמצוי 5 ק"מ מהגבול בצפון חווה ירידה חדה בהכנסות בגלל שהצבא שם והתושבים התפנו. כדי לקבל פיצוי על בסיס המסלול האדום, הוא חייב להוכיח שהוא היה סגור לפחות שבוע ימים, ואם הוא לא נסגר לצמיתות לשבוע - הוא נזרק מהמסלול האדום למסלול הסיוע הכללי של כל הארץ, שמקבלים עסקים בערים כדוגמת ת"א שמפוצים בעקבות נזק עקיף, רק אם מוכיחים ירידה בהכנסות – בהתאם למה שפקיד השומה מחליט".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויו"ר ועדת כספים משה גפני (צילום: יונתן זינדל, Flash90)
שר האוצר סמוטריץ' ויו"ר ועדת הכספים גפני | צילום: יונתן זינדל, Flash90

"מזלזלים בנו, מנתקים אותנו מהמדינה"

דוידוביץ' תיאר כי הגיע לדיון בוועדת הכספים היום, אך קיבל כתף קרה מהנציגים. "קיימתי שיחה עם מנהל קרן הפיצויים במס הכנסה אמיר דהן בישיבה - והוא אמר לי שהמסלול הירוק הוא רק לדרום. הוא אמר לי 'אנחנו מתווים אותו רק לדרום, לכם יש את המסלול האדום'.

"עושים פה איפה ואיפה - עסקים בצפון ביישובים שפונו, ביישובים שבהם התושבים נמצאים חודש בבתי מלון, ביישובים שמופגזים ונסגרו מרבית החודש הזה, יקופחו אל מול עסקים באשקלון, בבאר שבע, באשדוד", ציין.
"מדובר בעסקים בקו עימות, אני לא מבין את האיפה ואיפה הזאת. במילים אחרות, מייצרים פה שתי משוואות לדם מהצפון ודם מהדרום, אני כבר אמרתי לאמיר: 'אפנה לבית המשפט ובג"ץ בבקשה לביטול ההחלטה הזאת או להשוואת התנאים. למה אתה שולח אותי לשם?' כמובן שהוא ניער אותי".

כוח בגבול (צילום: JALAA MAREY/AFP/GettyImages)
כוח צה"ל בגבול לבנון-ישראל | צילום: JALAA MAREY/AFP/GettyImages

הוא זעם: "הזילות הזאת והזלזול הזה שנותנים לצד אחד לבחור בין מסלולים ולצד השני אומרים יש לך מסלול אדום תסתדר איתו – זה זלזול באינטליגנציה שלנו וזה להגיד לנו במילים אחרות: 'אתם בצפון שם שווים פחות, אתם יכולים להתנתק מהמדינה. אולי נשים גבול בקו העימות ונבקש דרכונים ממדינת ישראל?!', זה פשוט לא נתפס".

מרשות המסים נמסר בתגובה: קרן הפיצויים של מס רכוש מקיימת בחינה של צירוף ישובים נוספים בקו העימות בצפון לרשימת הישובים הזכאים למקדמות בהתאם להנחיות פיקוד העורף והנחיות ופיקוד צפון.